Dvojno jezero je onesnaženo
Ekološko stanje Dvojnega jezera v Dolini Triglavskih jezer je zaradi neurejenega odvajanja komunalnih odpadnih voda iz planinske Koče pri Triglavskih jezerih in vnosa tujerodnih rib v jezero že dolga leta porušeno, stanje pa se poslabšuje, opozarjajo v organizaciji CIPRA Slovenija. Njihovi prostovoljci so pred dnevi iz jezera odstranili približno petsto kilogramov mokrih alg.
Ukanc – Obisk slovenskih gora se iz leta v leto veča, temu pa žal ne sledijo ukrepi za varovanje okolja – številne planinske koče namreč še vedno nimajo čistilnih naprav ali pa te ne delujejo v zadostni meri.
Tako je tudi v Koči pri Triglavskih jezerih, kjer so malo komunalno čistilno napravo postavili že leta 2010. Kot pojasnjujejo v CIPRI Slovenija, se ta nahaja na vzhodni strani koče, odpadna voda pa se izteka na močvirnato območje blizu jezera. Zaradi geoloških razmer in blagega naklona reliefa proti jezeru se voda iz močvirnatega sveta izliva v jezero. Ker obstoječa čistilna naprava ne prečisti odpadne vode do zadostne stopnje čistosti, v jezero prihajajo hranila, ki ekološko stanje v jezeru rušijo.
Prostovoljci iz jezera odstranjevali alge
»Pri CIPRI Slovenija smo se odzvali na pobudo Triglavskega narodnega parka in s petnajstimi prostovoljci pred dnevi organizirali čiščenje alg iz Dvojnega jezera. Alge smo odstranjevali več ur. Uspelo nam je odstraniti tiste, ki so lebdele na gladini, ter del materiala, ki se je naložil na breg jezera, veliko alg pa je ostalo v jezeru. Ocenjujemo, da smo odstranili približno 500 kilogramov mokrih alg. Zdrava visokogorska jezera so bistra, modre barve, Dvojno jezero v Dolini Triglavskih jezer pa je motno, zeleno, včasih celo črno, vidljivost je slaba. Ko začnejo alge gniti, jezero tudi smrdi,« pravi Špela Berlot Veselko, direktorica CIPRE Slovenija.
Predsednik CIPRE Slovenija dr. Matej Ogrin pa dodaja: »Z odstranjevanjem alg prispevamo k izboljšanju ekološkega stanja jezera. Tovrstne akcije so pomembne, a to je tako imenovana reakcija na koncu pipe. Še bolj pomembno je, da prepreči vzrok umiranja jezera, to je vnos hranil v jezero – zato ponovno pozivamo PD Matica in vse pristojne, da čim prej uredijo izcejanje odpadnih voda s Koče pri Triglavskih jezerih.«
Problematiko različni strokovnjaki od leta 2018 obravnavajo v okviru projekta Vrh Julijcev, v CIPRI Slovenija pa k okoljskemu in družbeno odgovornemu ravnanju, udejanjanju načel skromnosti in trajnosti v planinskem in gorniškem turizmu pozivajo tudi Planinsko zvezo Slovenije, Ministrstvo za okolje in prostor ter Javni zavod Triglavski narodni park.