Ovinek več proti Lučinam
Na Gorski hitrostni dirki Lučine, ki bo ta konec tedna potekala že v dvajseti izvedbi, pričakujejo več kot osemdeset tekmovalcev, ki pa ne bodo lovili rekorda proge, saj je ta na koncu podaljšana za okoli sto petdeset metrov oziroma precej zavit ovinek.
Gorenja vas – Z današnjo povorko skozi Gorenjo vas, ki se bo začela ob 18.15, se bo uradno odprla letos jubilejna, dvajseta Gorska hitrostna dirka (GHD) Lučine. Jutri od 10.30 bodo na sporedu treningi, v nedeljo od 9. ure naprej pa več kot osemdeset tekmovalcev in tekmovalk čakajo tri dirke. Start dirke bo v Todražu, dolžina proge je 4100 metrov, cilj pa bo v Lučinah. Povprečni naklon je pet odstotkov. "Organizacija takšne dirke zahteva ogromno priprav, kup papirjev in pogovorov. Pri pripravi celotnega dogodka sodeluje okoli sto petdeset ljudi, kar je precej velik zalogaj," je na priložnostni novinarski konferenci na Dvorcu Visoko povedal direktor dirke Dane Trček.
"Dvajset let je lepa številka, čeprav domači klub Buhc Butajnova, ki je začel organizirati dirke, sedaj ne obstaja več. Je pa prireditev pridobivala kvaliteto, ki jo želimo še nadgrajevati," je povedal predsednik organizacijskega odbora dirke Primož Tavčar in dodal, da se je za dirko prijavilo 85 domačih in tujih tekmovalcev, med katerimi je tudi šest tekmovalk, kar pomeni, da je prireditev res kakovostna in priljubljena. Med dirkači tudi letos ne bo manjkal Italijan Federico Liber, ki je zadnja leta postal ne le prijatelj dirke, ampak tudi maskota prireditve. Več kot tujcev bo domačih tekmovalcev, ki imajo ovinke proti Lučinam zares radi.
Presenečenje ob jubileju
"Glede na to, da je letos obletnica dirke, smo pripravili presenečenje tako za dirkače kot gledalce. Tako smo progo na cilju podaljšali za dobrih 150 metrov oziroma za daljši ovinek," je poudaril Primož Tavčar.
Organizator prireditve je tudi letos AMD Zvezda, kot je povedal predsednik Klemen Trček, domačin iz Volake, ki bo na dirki tudi tekmoval, pa jih v društvu povezuje prav organizacija prireditve. Na prireditvi bo dirkal tudi Primorec Patrik Ruzzier, ki tudi sam razvija svoje vozilo, na dirki pa si želi preizkusiti progo, ki je za dirkače še kako atraktivna. Slovenski tekmovalci si že nekaj časa želijo tudi dirkališče, kjer bi se lahko preizkušali in testirali svoje motorje. "Smo edina država v evropski uniji, ki nima dirkališča oziroma primernega poligona za hitro vožnjo. V Cerkljah na Dolenjskem že imamo zagrajen poligon, vendar z ministrstvom za obrambo nismo našli skupnega jezika o najemni pogodbi. Upam, da nam to čim prej uspe," je poudaril predsednik Zveze za avtošport Slovenije AŠ 2005 Rado Raspet.
Organizatorji so povabili tudi na spremljevalne taksi vožnje, ki bodo na razpolago tudi letos, prav tako bosta med posameznimi vožnjami vozila dva avtobusa. Vstop na dirko bo prost za invalide in osnovnošolsko mladino oziroma za otroke do 15 leta starosti, sicer pa je cena sobotne vstopnice 12 evrov, nedeljske 14 in dvodnevne vstopnice 16 evrov.