Lažje uveljavljanje višje sile v primeru toče
Kmetijska gospodarstva lahko odslej v primeru toče lažje uveljavljajo višjo silo pri ukrepih kmetijske politike.
Kranj – Letos poleti je nekatera območja v Sloveniji že prizadelo neurje s točo, ki je povzročilo, da kmetijska gospodarstva na teh območjih ne bodo mogla izpolniti vseh zahtev oziroma obveznosti za ukrepe kmetijske politike, ki so jih prijavila v zbirni vlogi. Kmetijska gospodarstva morajo v tem primeru agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja sporočiti, da pri izpolnjevanju ukrepov kmetijske politike uveljavljajo višjo silo. Letos bodo višjo silo lahko uveljavljala lažje kot v preteklosti, saj jim tokrat izjemoma ni treba priložiti dokazil, kajti kot dokaz šteje seznam prizadetih katastrskih občin, ki ga je na podlagi podatkov agencije za okolje (Arso) pripravila kmetijsko-gozdarska zbornica. Seznam je skupaj z Navodili za uveljavljanje višje sile zaradi toče objavljen na spletni strani agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja.
V navodilih ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pojasnjuje, v katerih primerih mora kmetijsko gospodarstvo sporočiti primer višje sile za neposredna plačila, kmetijsko okoljska in podnebna plačila (Kopop) ter za ekološko kmetovanje, dobrobit živali, investicijske ukrepe in ukrepe, ki so namenjeni mladim prevzemnikom kmetij. Kmetijsko gospodarstvo mora sporočiti višjo silo na obrazcu Sporočanje višje sile ali izjemnih okoliščin, ki je dostopen na spletni strani agencije, pri tem pa obrazcu ni treba priložiti dokazil, razen za ukrepa Kopop in ekološko kmetovanje, ko je treba priložiti predpisane evidence.
Kmetijsko gospodarstvo lahko uveljavlja višjo silo zaradi toče tudi za zemljišča, ki ležijo zunaj katastrske občine s seznama, vendar mora v tem primeru obrazcu priložiti tudi dodatna dokazila – fotografije, zapisnik zavarovalnice, izjavo o ogledu škode in o oceni škode, ki jo izdela javna služba kmetijskega svetovanja, ter predpisane evidence za ukrepe Kopop in ekološko kmetovanje.