Kako do soglasja za sončno elektrarno
V zadnjih letih v Sloveniji beležimo velik porast nameščanja samooskrbnih sončnih elektrarn na strehe in terase objektov, s katerimi gospodinjstva proizvedejo iz fotovoltaičnih modulov toliko električne energije, da z njo lahko v celoti ali vsaj delno pokrijejo porabo. Če v obračunskem obdobju proizvedejo več električne energije, kot jo porabijo, jo brezplačno oddajo v omrežje. V primeru, da je proizvodnja manjša od porabe, elektrodistributer obračuna razliko in zanjo lastniku odjemnega mesta izstavi račun.
Moč samooskrbne sončne elektrarne je po zdaj veljavnih predpisih omejena na 80 odstotkov priključne moči na odjemnem mestu. Če ima, na primer, porabnik v glavni omarici oziroma na odjemnem mestu glavne varovalke 3 x 20 amperov, znaša priključna moč 13,86 kilovata, največja možna moč elektrarne pa 11,09 kilovata.
Še pred namestitvijo sončne elektrarne mora investitor pridobiti od sistemskega operaterja SODO soglasje za priključitev, ki določa pogoje za priključitev, prav tako pa tudi možno velikost elektrarne. Lahko se zgodi, da investitor načrtuje namestitev 11,09 kilovata močne elektrarne, sistemski operater pa mu moč lahko omeji, na primer na 5,7 kilovata, ali mu vlogo celo zavrne z obrazložitvijo, da na odjemnem mestu ni (več) možno priključiti elektrarne in da bi investitor moral investirati v novo električno povezavo do transformatorja.
Na tržnem inšpektoratu svetujejo potrošnikom, da še sami pred zbiranjem ponudb za namestitev elektrarne oziroma pred podpisom pogodbe z izvajalcem pridobijo soglasje pri elektro distributerju in se tako predhodno prepričajo o možnostih za priključitev elektrarne na elektroenergetski sistem. Za pridobitev soglasja morajo izpolniti in oddati obrazec SODO, ki ga najdejo na spletnih straneh elektrodistributerjev. Za pridobitev soglasja lahko pooblastijo tudi izvajalca, vendar jim bo ta storitev zaračunal ne glede na to, ali bo elektrodistributer izdal soglasje ali ga bo morebiti zavrnil.