Na cestah te dni gostejši promet kot običajno
Po podatkih Prometno-informacijskega centra je ta konec tedna pričakovati močno povečan promet od Avstrije proti Hrvaški in v obratni smeri ter čakalne dobe na mejnih prehodih. Voznike opozarjajo tudi na bolj obremenjeno ljubljansko obvoznico ter odseke, ki vodijo proti obali, Istri ter mejne prehode s Hrvaško v obe smeri.
Pred predorom Karavanke proti Avstriji je trenutno 1 kilometer dolg zastoj, proti Sloveniji pa 5 kilometrov.
Spremljajte prometne informacije o morebitnih zastojih in čakalnih dobah na mejnih prehodih in cestah.
Hrušica – V tem koncu tedna bo gostota prometa še večja kot običajno. V številnih zahodnoevropskih državah se namreč začenjajo letni dopusti, kar lahko vpliva na poslabšanje cestnoprometne varnosti. Kot pojasnjujejo na Generalni policijski upravi, na cestah lahko pričakujemo tudi večjo raznovrstnost prometnih udeležencev oziroma veliko več tujih voznikov, ki prihajajo iz različnih socialnih okolij, z različnimi vozniškimi izkušnjami, znanji ter navadami. "Predvsem pa se bo zaradi tega podaljšal čas potovanja, kar bo vplivalo tudi na razpoloženje udeležencev v cestnem prometu in njihovo pozornost," so poudarili.
Na podlagi preteklih izkušenj sta glavna dejavnika tveganja za nastanek prometne nesreče z najhujšimi posledicami v tem obdobju prehitra oziroma neprilagojena hitrost in vožnja pod vplivom alkohola. Zato udeležencem v cestnem prometu svetujejo predvsem strpno in previdno vožnjo, ob tem pa je dobro upoštevati še druge koristne napotke.
Opozorila in nasveti policistov
Kljub vročini, gostemu prometu ter morebitnim zastojem policija svetuje, da ostanite strpni in upoštevajte cestnoprometne predpise. Do cilja vas lahko varno pripelje samo defenzivna vožnja. Spremljajte prometne informacije o morebitnih zastojih in čakalnih dobah na mejnih prehodih in cestah. Informacije o razmerah na državnih cestah na svoji spletni strani objavlja Prometno-informacijski center, dosegljive so tudi na telefonskih številkah 1970 ali 01 518 8 518. Če je le mogoče, se na pot odpravite takrat, ko na cestah ni zastojev, oziroma za pot izberite lokalne, regionalne in druge, manj obremenjene cestne povezave. Pri daljših potovanjih je priporočljivo načrtovati več postankov. Pri tem vozilo dobro prezračite, naredite nekaj razgibalnih vaj ter uživajte osvežilne brezalkoholne pijače. To še zlasti velja, če vozilo ni opremljeno s klimatsko napravo.
Poleti se pri voznikih pogosteje pojavi tudi utrujenost, ki je posledica sončne svetlobe in segrevanja avtomobila med vožnjo. "Utrujenosti ali morebitnih prvih znakov slabega počutja ne gre podcenjevati, saj se znakov velikokrat zavemo prepozno, ko smo že vpleteni v prometno nesrečo," so pojasnili. Najpogosteje se utrujenost pojavi med 1. in 6. uro zjutraj ter med 14. in 16. uro popoldne. Na pot se zato vedno odpravite spočiti, če postanete med vožnjo utrujeni, pa se čim prej ustavite in si odpočijte. Če jemljete zdravila, jih ne pozabite vzeti s sabo.
Najhujše kršitve na avtocestah so prevelika hitrost, prekratka varnostna razdalja, vzvratna vožnja, prehitevanje po desni strani, hoja po avtocesti, vožnja v nasprotno smer in ustavljanje na odstavnem pasu, kadar to ni nujno. "Zavedajte se, da na cesti niste sami. Od vašega ravnanja ni odvisna zgolj vaša lastna varnost, temveč tudi varnost vseh ostalih udeležencev v prometu. Ob zastoju zato ne pozabite vzdrževati reševalnega pasu," še dodajajo na policiji.