Do ležišča v planinski koči s klikom
V nekaterih planinskih kočah v Sloveniji si lahko od leta 2020 rezervacijo nočitev uredite udobno in hitro po spletu. V sistem je vključenih šestnajst planinskih koč, število pa se bo še povečalo, saj prinaša številne prednosti tako planincem kot oskrbnikom koč.
Za izvedbo rezervacije morate pri večini planinskih koč vnesti podatek o kreditni kartici. Kartica ni namenjena plačilu nočitve, temveč zgolj možnost, da vam oskrbnik zaračuna neprihod. Plačilo za namestitev se opravi neposredno v koči.
Rezervacijski sistem za planinske koče je na voljo 24 ur na dan in z nekaj kliki si lahko zagotovite rezervacijo ležišča, polpenziona ali podate še drugo pomembno informacijo oskrbniku koče.
Kranj – Rezervacijski sistem za planinske koče je prilagojen na posebno obratovanje planinskih koč in je drugačen kot klasični rezervacijski sistemi. Lastniki sistema, ki ga je pred dvema letoma uvedla tudi Planinska zveza Slovenije (PZS), so planinske zveze Avstrije, Južne Tirolske, Nemčije in Švice, za planinske koče pa je prostovoljen.
Trenutno je v njem tudi šestnajst planinskih koč v slovenskih gorah, in sicer: Aljažev dom v Vratih, Cojzova koča na Kokrskem sedlu, Dom na Komni, Dom Planika, Kamniška koča na Kamniškem sedlu, Koča na Doliču, Koča na Planini pri Jezeru, Koča pod Bogatinom, Koča pri Triglavskih jezerih, Pogačnikov dom na Kriških podih, Poštarski dom na Vršiču, Triglavski dom na Kredarici, Vodnikov dom na Velem polju, Zasavska koča na Prehodavcih, Valvasorjev dom pod Stolom in Roblekov dom na Begunjščici, na PZS pa pričakujejo, da se bo seznam že v kratkem povečal še za štiri priljubljene koče v Julijskih Alpah. Do rezervacijskega sistema lahko dostopate na spletni strani PZS.
Lažje za planince in za oskrbnike
Rezervacijski sistem za planinske koče je na voljo 24 ur na dan in z nekaj kliki si lahko zagotovite rezervacijo ležišča, polpenziona ali podate še drugo pomembno informacijo oskrbniku koče. »Rezervacijo lahko izvedete s povezavo na planinsko kočo ali z uporabniškim računom. Uporabniški račun si lahko ustvarite ob prvi rezervaciji nočitve. Račun vam omogoča pregled vseh vaših rezervacij za vse vključene koče v sistemu in hkrati tudi morebitne spremembe rezervacije. Rezervacijo je možno odpovedati brez stroškov najkasneje 48 ur pred načrtovanim prihodom (to je do 17. ure dva dni pred prihodom), v nasprotnem primeru pa se obračuna strošek 11 evrov na noč na osebo. Za izvedbo rezervacije morate pri večini planinskih koč vnesti podatek o kreditni kartici. Kartica ni namenjena plačilu nočitve, temveč je zgolj možnost, da vam oskrbnik zaračuna neprihod. Plačilo za namestitev se opravi neposredno v koči. Kreditna kartica, uporabljena pri rezervaciji na spletnem rezervacijskem sistemu, se torej bremeni samo v primeru neprihoda ali prepozne odpovedi,« postopek rezervacije opisujejo na PZS, kjer opažajo, da se rezervacijski sistem vedno bolj uveljavlja, sploh v planinskih kočah, ki so najbolj obiskane, rezervacije potekajo le še na ta način in nič več po telefonu.
Vsaka predhodna informacija je dobrodošla
Kako stik s planinci po rezervacijskem sistemu poteka v praksi, smo preverili tudi pri oskrbnikih. »Rezervacija ležišča po tem sistemu pri nas ni pogoj, saj smo se odločili za 'mehak' prehod, a si vseeno želimo, da bi ga ljudje uporabljali, saj nam oskrbnikom močno olajša delo. Planinci nam z rezervacijo sporočijo tudi to, ali bi želeli imeti zajtrk, morda večerjo, ali imajo kakšne posebne zahteve pri prehrani in podobno, kar nam močno olajša naročati hrano. Mnogi se pozanimajo, ali v koči lahko prenočijo tudi psi, a na skupnih ležiščih to ni mogoče, imamo pa za te primere pred kočo dve pasji uti. Vsaka informacija je dobrodošla,« nam je povedal Iztok Kolenc, oskrbnik Kamniške koče na Kamniškem sedlu, kjer rezervacijski sistem uporabljajo že tretje leto, in poudaril, da je obisk letos izjemno dober. Sploh tujcev, ki prenočijo, je še več kot minula leta, pritegne pa jih zagotovo tudi pestra ponudba – so namreč ena od redkih planinskih koč pri nas, ki ima tudi dva apartmaja s straniščem in tušem.
Same dobre izkušnje imajo s sistemom tudi v Valvasorjevem domu pod Stolom. »Sistem smo uvedli pred štirimi meseci in nanj preusmerjamo tudi tiste planince, ki želijo rezervacijo opraviti s telefonskim klicem. Zelo nam olajša delo, predvsem pa zdaj ni več prakse, ko so planinci rezervirali, nato pa ne prišli. Sporočijo nam tudi informacije o posebnih prehranskih navadah, ki jih seveda upoštevamo, če se da,« nam je sporočil oskrbnik Vlado Bakoš, ki dom vodi skupaj s svojo ženo Nežko.
Seveda pa morajo vse planinske koče vedno imeti na razpolago nekaj prostih ležišč, ki niso v rezervacijskem sistemu, za primere, ko planinci v koči potrebujejo tudi nenačrtovano zatočišče.