Gorenjski gasilci včeraj spet pomagali na Krasu
Včeraj so za pomoč pri gašenju obsežnega požara v naravi na goriškem Krasu znova aktivirali gorenjske gasilce. Zgodaj zjutraj se jih je na območje požara z okoli 90 vozili odpeljalo skoraj štiristo.
Kranj – Nad obsežen požar na goriškem Krasu, ki se je v sredo znova močno razplamtel, so poslali vse razpoložljive sile. Včeraj se jim je znova priključilo tudi skoraj 400 gasilcev s približno 90 vozili iz desetih gasilskih zvez gorenjske regije. Na pot so krenili navsezgodaj, okoli 4. ure zjutraj.
Gorenjski gasilci so sicer požar na Krasu pomagali krotiti že v ponedeljek, ko se jih je na območje požara odpravilo 177 s 45 vozili. Regijski poveljnik Tomaž Vilfan je po vrnitvi domov povedal, da so štirje kranjski poklicni gasilci požar pomagali gasiti že v nedeljo popoldne, na Krasu pa so ostali tudi ponoči. V ponedeljek so se jim pridružile okrepljene gasilske sile z Gorenjske. »Zadolženi smo bili za skoraj trikilometrsko linijo, kjer smo skrbeli, da požar ne bi prestopil ceste, s katere smo tudi gasili, kolikor se je dalo. Nevarnost z neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, ki so ostanek prve svetovne vojne, o čemer se v teh dneh veliko govori, je realna. Tudi sami smo v ponedeljek slišali vsaj pet eksplozij z območja požara,« je razložil Vilfan. Ob tem je dodal, da nevarnost neeksplodiranih granat različnih kalibrov obstaja na od požara segreti zemlji, medtem ko bližnja območja, ki jih požar še ni dosegel, kolikor je mogoče, redno pregledujejo strokovnjaki iz državne enote Civilne zaščite za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi.
Potem ko je gasilcem požar na Krasu v ponedeljek uspelo razmeroma dobro ukrotiti, se je v sredo znova začel širiti, tudi iz italijanske smeri. Zaradi nevarnosti so morali pristojni evakuirati okoli sto prebivalcev petih vasi, ki pa so se po umiritvi razmer zvečer lahko vrnili na domove. Pri gašenju požara je v sredo sodelovalo okoli tisoč gasilcev, v noči na četrtek pa jih je bilo na terenu več kot osemsto. Tem največjo težavo predstavljajo že omenjena neeksplodirana ubojna sredstva iz prve svetovne vojne, zaradi katerih ognja ne morejo gasiti v središču požara. Tam lahko gasijo le s helikopterji Slovenske vojske in policije, na pomoč je priletel tudi Canadair s Hrvaške.