Priseljenci so se učili tudi računalništva
Na Ljudski univerzi Jesenice so razvili program Digitalno-Lokalno, v sklopu katerega so se priseljenci učili slovenščine in računalništva.
Program je zaključilo dvajset udeležencev iz Bosne, Kosova, Srbije, Makedonije, Irana, Dominikanske republike, Turčije in Jordanije.
Jesenice – Murisa Silić je doma iz Bosne. V Slovenijo je prišla pred tremi leti, ker tu dela njen mož. Pridružili sta se mu s hčerko. »Moja želja je, da bi v Sloveniji obiskovala in dokončala ekonomsko fakulteto,« v lepi slovenščini pravi Murisa v kratkem filmčku, ki so ga pripravili na Ljudski univerzi Jesenice. Murisa se je namreč pridružila skupini priseljenk, ki je obiskovala novi, pilotni izobraževalni program Digitalno-Lokalno, ki so ga razvili v okviru projekta Includ-EU. Ta je namenjen pridobivanju jezikovnih in digitalnih veščin priseljencev. Udeleženci – večina med njimi žensk – so tako dobra dva meseca obiskovali tečaj slovenščine in tečaj računalništva.
Prva vrata, na katera potrkajo
Kot je dejala direktorica Ljudske univerze Jesenice Maja Radinović Hajdič, so vrata ljudske univerze na Jesenicah prva vrata, na katera potrkajo priseljenci. Zanje so oblikovali programe učenja slovenščine, različna druga izobraževanja za odrasle in kariernega svetovanja. V času pandemije pa se je pokazalo, da je pomembno, da se priseljenci naučijo tudi digitalnih veščin, ki bi jim lahko pomagale pri ohranjanju medsebojnih stikov in krepitvi socialne mreže, obenem pa pri uporabi različnih javnih storitev, ki so na voljo na spletu.
»Program Digitalno-Lokalno je namenjen tako učenju slovenskega jezika kot digitalnih spretnosti, gre za kombinacijo obojega,« pravi Maja Radinović Hajdić.
»Za ta tečaj sem se odločila, ker je brezplačen in zato, da se čim več naučim in to znanje uporabljam v življenju. Všeč mi je tudi, da sem spoznala nove prijatelje, vsi si med seboj pomagamo,« pravi Murisa.
Nastal je tudi filmček
Kot ugotavljajo na ljudski univerzi, se je pokazalo, da so s programom ustrezno odgovorili na potrebe priseljencev; za njihovo socialno vključenost namreč ni pomembno le znanje slovenskega jezika, temveč tudi digitalne spretnosti.
V sklopu programa so posneli tudi filmček, ki je namenjen spodbujanju priseljencev po vsej EU, naj krepijo svoje digitalne zmožnosti.