Oblegane gore
Gore so bile še ne tako zelo dolgo nazaj kraj za izbrance. Vzbujale so strahospoštovanje, zaradi nedostopnosti pa so se vrhovi zdeli mnogo višji in bolj oddaljeni kot danes.
Zadnja leta se trend v številu obiskovalcev skokovito spreminja. Številne gozdne poti olajšajo dostope z avtomobili, poceni oprema je dostopna vsakomur, idej za planinske izlete pa ni več treba iskati v redki literaturi ali pri izkušenih gornikih, ampak nas družbena omrežja z njimi bombardirajo vsakodnevno.
Slovenske gore, v katere se vsako leto odpravi približno 1,7 milijona pohodnikov, so množično obiskane tudi letos, čeprav vrhunec poletne planinske sezone šele prihaja.
Planinska zveza Slovenije se zaveda svoje odgovornosti in vestno izobražuje markaciste (čeprav je teh srčnih prostovoljcev vedno premalo), da ti skrbijo za urejene in zato varne planinske poti, ter obvešča planince o vseh pomembnih informacijah, ki jih potrebujejo za obisk gora. Priložnosti vse bolj razvijajočega se planinskega turizma spoznava tudi država, ki zdaj tudi iz proračuna namenja denar za obnovo planinskih poti in energetsko sanacijo planinskih koč. Te postajajo vedno bolj udobne; nekatere imajo celo apartmaje z ločenimi stranišči in celo tuši, kar planinska doživetja še poveča. Če smo bili nekdaj veseli, če smo v planinski koči lahko izbirali med joto in ričetom, so koče kljub oteženim dostopom in drugim specifikam marsikje prave visokogorske »gostilne«. Velika zasluga in zahvala za to gre oskrbnikom, ki planincem skušajo zagotoviti ne le vse potrebne informacije, ampak tudi udobje in kulinarična doživetja.
A roko na srce, posledica vsega tega je le še več planincev, pa ne le to – vse več je planincev, ki izbranim ciljem niso kos. To potrjuje tudi žalostna statistika gorskih reševalcev, ki vsako leto povečajo število svojih intervencij in posredujejo predvsem zaradi slabe pripravljenosti in opremljenosti planincev pa tudi bolezni.
Da bo nekaj treba spremeniti, se pristojni zavedajo, zato na Planinski zvezi Slovenije velike napore vlagajo v ozaveščanje planincev, pa tudi v nekatere inovativne projekte. Te dni so na izbranih lokacijah začeli šteti planince (kot na obremenjenih mostovih štejejo vozila), podatki pa jim bodo povedali, kje in kdaj je obiska največ. Zaradi vse bolj obleganih priljubljenih gorskih vrhov si prizadevajo tudi za preusmerjanje obiskovalcev. Vrhovi Slovenske planinske poti še zdaleč niso vse od naših gora.
Največja odgovornost pa je na nas, planincih, da se v gore odpravimo s trezno presojo in po pameti.