Srečanje gorenjskih upokojencev
Pokrajinska zveza društev upokojencev (PZDU) Gorenjske je po dveletnem premoru pripravila tokrat že 29. srečanje gorenjskih upokojencev, ki je letos potekalo na Rudnem polju na Pokljuki.
Srečanja so se upokojenci po dveh epidemioloških letih še bolj veselili, ob tem so izrazili tudi zaskrbljenost glede vsesplošne draginje, ki slabša njihov socialni položaj.
Rudno polje – Srečanja, ki so ga letos pripravili s pomočjo Društva upokojencev (DU) Gorje, se je udeležilo približno 1500 upokojencev, od tega največ, kar 144, iz DU Kamnik. Kot je pojasnil predsednik PZDU Gorenjske Robert Plavčak, so bili od 48 prisotni predstavniki 37 društev njihove PZDU. "Veseli smo, da nam je po dveh letih končno uspelo pripraviti srečanje, ki sicer velja za naš osrednji dogodek ob vseh aktivnostih, ki jih izvajamo med letom," je dejal Plavčak v želji, da status upokojenca ostane varovan in cenjen.
Zbrane so nagovorili še podpredsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Jožica Puhar, podžupanji Občin Gorje in Bohinj Danijela Mandeljc in Monika Ravnik ter direktor hotela Delfin Izola Miloš Milivojević. Zvezo društev upokojencev Slovenije čaka letos po besedah Jožice Puhar veliko dela. "Trenutno preučujemo kohezijsko pogodbo nove vlade. Želimo biti prisotni pri uresničevanju njihovih zavez, kjer bomo zlasti pozorni na to, da bodo res v korist upokojencev, ob tem bomo opozarjali tudi na zagate, s katerimi se srečujemo. Druga naloga je uresničevanje sprejetega zakona o dolgotrajni oskrbi, kjer smo sicer spoznali, da mnogo napisanega ne bo uresničljivo. Kot tretje je e-oskrba na domu, kjer bo pet tisoč uporabnikov brezplačno prejelo pripomočke in storitve za zagotavljanje samostojnosti in varnosti v domačem okolju," je povedala Puharjeva.
Srečanja so se upokojenci po dveh epidemioloških letih še bolj veselili, ob tem so izrazili tudi zaskrbljenost glede vsesplošne draginje, ki slabša njihov socialni položaj. "Pozorna sem zlasti na znesek na položnici za elektriko, saj so podražitve tu najbolj občutne," je povedala Irena Kajzer s Prebačevega.
Romana Kokalj z Dovjega, ki se je srečanja udeležila prvič, pa pravi, da so podražitve najbolj občutne pri osnovnih življenjskih dobrinah, kot sta kruh in olje. "Na dražitve se bomo morali prilagoditi tudi tako, da se bomo določenim ugodnostim odpovedali. Na drugi strani bi nam lahko namenili več ugodnosti, kot je bila brezplačna vozovnica za vlak in avtobus. Morda bi lahko uvedli tudi brezplačno vstopnico za gledališče ali članarino za knjižnice," je dodala Kokaljeva.
Redna udeleženka srečanj Nada Osterc iz Bohinjske Bistrice pa je dejala: "Stroški so izredno visoki, kar bo ob nizkih pokojninah nedvomno vplivalo na naš standard. Ob tem bi na pomoč lahko priskočila tudi država in nam zagotovila dostojno življenje."