Povečali učinkovitost proizvodnih kapacitet
Na kmetiji Jarc v Voklem, ki jo od leta 2011 vodi mladi gospodar Klemen Jarc, so odprli novo kisarno, kjer bodo na letni ravni lahko proizvedli tisoč ton kislega zelja. Vrednost kmetijskega objekta, ki trenutno velja za enega največjih v Sloveniji, je nekaj več kot 3,7 milijona evrov.
Voklo – Tradicija kmetijstva pri Jarčevih sega več generacij v preteklost. Kmetijo, ki je sprva temeljila na živinoreji, sta uspešno vodila že Klemenova oče in mama Slavko in Marija Jarc. Leta 1985 sta se poleg krompirja lotila tudi pridelave zelja in obenem postavila nove bazene za kisanje zelja in repe. Za kmetijo, ki se je kasneje usmerila izključno v pridelavo zelja, je bilo prelomno leto 2011, ko je bila v skladu s programom pomoči mladim prevzemnikom kmetij opravljena menjava generacij, ki jo evropska skupnost podpira v sklopu evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Gospodarjenje je tedaj prevzel sin Klemen Jarc, ki je nadaljeval posodabljanje objektov za pridelavo kislega zelja, kar mu je omogočilo, da je dotedanje kapacitete podvojil. Jarčevi so bili sicer prvi na slovenskem trgu z avtomatizirano pakirno linijo za kislo zelje in repo v plastične lončke. Pred tremi leti so bili uspešni tudi pri kolektivni naložbi iz programa Razvoj podeželja pod okriljem ministrstva za kmetijstvo, s katerim so uspešno posodobili kmetijsko mehanizacijo, v naslednjem letu pa jim je s pomočjo novega razpisa uspelo posodobiti tudi namakalni sistem. Jarčevi imajo sicer 23 hektarov polja in 27 hektarov gozda, zelje pa sadijo na 18 hektarih.
H gradnji novega gospodarskega objekta kisarne, ki stoji v neposredni bližini njihove domačije, in sicer na območju, kjer je bilo nekoč kmetijsko zemljišče, so pristopili pred dvema letoma. Kot je povedal Klemen Jarc, je postala dotedanja kisarna, kjer so sicer letno proizvedli tisoč ton kislega zelja, premajhna. Zaradi povpraševanja po izdelkih na slovenskem trgu in vse večje zahteve po izpolnjevanju višjih standardov kakovosti so se odločili, da zgradijo nov, sodobno opremljen objekt, ki bo omogočil proizvodnjo še dodatnih tisoč ton kislega zelja. Vrednost investicije je znašala dobrega 3,7 milijona evrov, pri čemer so pridobili približno 1,3 milijona nepovratnih evropskih sredstev. Objekt predstavlja že tretjo in hkrati največjo investicijo na njihovi kmetiji in pomeni bistven preskok v tehnologiji in avtomatizaciji predelave kislega zelja.
Kot je pojasnil projektant Marko Šink iz podjetja Protim Ržišnik Perc, dvoetažni objekt obsega 2850 kvadratnih metrov skupne uporabne površine in je razdeljen v dva skopa: proizvodno-skladiščni del in tehnično-upravni del. "Glede na površino je objekt trenutno eden največjih kmetijskih objektov v Sloveniji," je dodal Šink. Poleg dveh hladilnic je v njem tudi več pakirnih strojev za različne sisteme pakiranja, ima nakladalno rampo za tovornjake, povezava med spodnjo in zgornjo etažo pa poteka s tovornim dvigalom. Objekt, katerega gradnja je potekala deset mesecev, ima vse priključke lastne, ogreva se s toplovodom iz lastne kotlarne na lesne sekance. Njegova posebnost je nevtralizacijska naprava, ki kisle odpadne vode kemijsko nadzoruje in uravnava, s čimer zagotavlja ustreznost vode, ki se odvaja v javno kanalizacijo. "Z novim objektom bomo na kmetiji optimizirali nadzor nad kakovostjo in hkrati avtomatizirali in povečali učinkovitost proizvodnih kapacitet. Obenem nam bo omogočil, da bomo pridobili najboljše certifikate z najboljšimi ocenami, s čimer bomo še bolj konkurenčni," je poudaril Jarc in dodal, da v prihodnje načrtujejo širitev tudi na tuji trg.