Največ bonov Kranjski Gori
Na širšem območju Gorenjske je bilo unovčenih dobrih petnajst odstotkov vseh turističnih bonov.
Kranjskogorskim turističnim ponudnikom so turistični boni prinesli 17 milijonov evrov.
Polovica novih bonov je bila unovčena za storitve na področju gostinstva.
Kranj, Ljubljana – Konec junija je potekel rok veljavnosti turističnim bonom in t. i. novim bonom (BON21), ki so bili v veljavi od sredine junija 2020 oz. julija lani. V tem času smo unovčili skoraj 85 odstotkov turističnih in skoraj 92 odstotkov novih bonov. Neizkoriščenih je tako ostalo 75 milijonov evrov vrednosti obeh bonov.
Kot kažejo podatki finančne uprave, je bilo največ turističnih bonov unovčenih na Obali, na Gorenjskem in v termah. Največ unovčitev bonov so zabeležili v občini Piran, za skoraj 53 milijonov evrov, na drugem mestu pa je Kranjska Gora z dobrimi 17 milijoni evrov in več kot 127 tisoč unovčitvami. Visoko sta se uvrstila tudi druga dva gorenjska bisera. Bohinj je z za 12,7 milijona evrov unovčenimi boni in več kot 97 tisoč unovčitvami zasedel peto, Bled z 9,7 milijona evrov in nekaj manj kot 68 tisoč unovčitvami, pa je med 212 slovenskimi občinami pristal na devetem mestu, tik pred Ljubljano. Na 17. mesto se je uvrstil Kamnik, sledi Radovljica na 26. mestu in Cerklje na 43.
Ponekod manj kot tisoč evrov
Razlike med občinami širše Gorenjske so sicer precejšnje. Med enajstimi občinami, v katerih ni bil unovčen niti del bona, je denimo občina Moravče, v Trzinu so zabeležili le šest unovčitev in zbrali manj kot tisoč evrov, v Žireh in Vodicah, ki se prav tako uvrščajo v spodnji del lestvice, pa denimo dobrih pet tisoč oz. slabih devet tisoč evrov.
Sicer pa je bilo od začetka veljavnosti turističnih bonov po vsej državi zabeleženih 2.130.647 unovčitev (če je ena oseba bon unovčila na več različnih mestih, je v statistiki zabeležen večkrat). Unovčenih pa je bilo za 301 milijon evrov bonov, na voljo pa jih je bilo za skoraj 357 milijonov evrov, kar pomeni, da je neizkoriščenih ostalo nekaj več kot 55 milijonov evrov. V občinah s širšega območja Gorenjske (podatke smo zbrali tudi v tabeli) je bilo skupaj unovčenih za dobrih 52 milijonov evrov bonov oz. dobrih 15 odstotkov vseh unovčenih bonov.
Največ novih bonov unovčenih v gostinstvu
V zadnjih dneh pred potekom veljavnosti obeh bonov je bilo predvsem pri ponudnikih turističnih namestitev, v restavracijah in tudi v knjigarnah zaznati precej zanimanja med tistimi, ki še niso izkoristili (celotne) vrednosti bonov. Prejšnji četrtek, na zadnji dan veljavnosti bona, je bilo v državi denimo unovčenih več kot 18 tisoč turističnih bonov oz. približno trikrat več kot denimo pet dni prej, na dan državnosti. Pri ponudnikih turističnih nastanitev je bilo tako zadnji dan v juliju unovčenih za 2,7 milijona evrov bonov.
Tudi številni imetniki novega bona so lovili zadnje ure veljavnosti, zaradi česar je bilo na zadnji dan marsikje težko dobiti prosto mizo v restavraciji, gneče so bile tudi v knjigarnah. Le v četrtek je bilo unovčenih za skoraj 4,4 milijona evrov novih bonov oz. skoraj 70 tisoč unovčitev. Pet dni pred tem je bilo denimo po vsej državi unovčenih skoraj štirikrat manj teh bonov.
Skupno je bilo unovčenih za skoraj 167 milijonov evrov bonov, opravljenih pa je bilo 2.459.680 unovčitev. Kot kažejo podatki Fursa, je bila kar polovica novih bonov unovčena v gostinstvu, trideset odstotkov na področju turizma, 14 odstotkov na področju kulture in le šest odstotkov na področju športa. Ob tem na Fursu dodajajo, da je bilo skoraj dve tretjini bonov, ki so bili unovčeni na področju kulture, namenjenih za nakup knjig, učbenikov in delovnih zvezkov.