Država naj odkupi vso pšenico
Kmetje in zadruge pozivajo državo, da zaradi zagotavljanja prehranske varnosti odkupi vso doma pridelano pšenico po enotni ceni štiristo evrov za tono.
Kmetje in zadruge pričakujejo, da se bodo poslovni subjekti v "žitni verigi" dogovorili za takšne odkupne pogoje, ki bodo upoštevali izjemno rast stroškov pridelave in zagotovili jesensko setev.
Kranj – Člani komisije za odkup in prodajo žit, ki jo sestavljajo predstavniki kmetijsko-gozdarske zbornice, zadružne zveze in sindikata kmetov, so na sredinem sestanku sklenili, da bodo kmetje vso pridelano pšenico prednostno ponudili slovenskim mlinarjem, hkrati pa so pozvali vlado, da odkupi vso doma pridelano krušno pšenico po enotni ceni štiristo evrov za tono. V komisiji ocenjujejo, da kmetje še nikoli doslej niso bili tako izpostavljeni podražitvam vhodnih surovin za kmetijsko pridelavo ter tako negotovim razmeram na trgu kot letos. Od lanske žetve do danes so se goriva podražila za okoli petdeset odstotkov in mineralna gnojila od trikrat do štirikrat, podražila pa so se tudi sredstva za zaščito rastlin in semensko žito. Nezanesljiva dobava mineralnih gnojil je tudi povzročila, da nekateri kmetje niso mogli opraviti vseh agrotehničnih ukrepov. Dogajanje na mednarodnih trgih zaznamujejo predvsem zelo močna nihanja cen pšenice.
V komisiji so na podlagi stroškov pridelave in pričakovanih gibanj v prihodnje ocenili vrednost letošnjega pridelka pšenice in ječmena, ki bi omogočila likvidnost kmetij ter zagon nove sezone pridelovanja žit. Za pšenico kakovostne kategorije A premium predlagajo ceno 410 evrov za tono, za kategorijo A 390 evrov, za B1 370 evrov, za B2 350 evrov in za kategorijo C 330 evrov, za ječmen pa 300 evrov za tono.