Po poti Aleja Slovenija so hodili v počastitev dneva državnosti. / Foto: Maja Bertoncelj

Pohod po Aleji Slovenija

Na Bonovcu pri Medvodah je 25. junija vsako leto slovesni pohod v počastitev dneva državnosti. Slavnostni govornik je bil tokrat Lojze Peterle, predsednik osamosvojitvene vlade.

Seničica – Na Bonovcu pri Medvodah je 25. junija vsako leto slovesni pohod v počastitev dneva državnosti. Pot v dolžini 780 metrov udeležence vodi po Aleji Slovenija, ki so jo postavili iz čiste ljubezni do domovine, iz hvaležnosti, da se je uresničil sen Slovencev po lastni državi.

Pred tridesetimi leti so najprej posadili slovensko lipo, alejo pa nato skozi leta dopolnjevali. Na poti so bili postanki s kulturnim programom, na koncu pa pri Hafnerjevi kapelici sveta maša, ki jo je daroval dr. Janez Juhant s somaševalci. Slavnostni govornik je bil Lojze Peterle, predsednik osamosvojitvene vlade. Na začetku se je na kratko ozrl v zgodovino, nato pa se dotaknil tudi sedanjosti in prihodnosti. »Prav je, da se od časa do časa spomnimo, kako je bilo in tudi zakaj ni bilo mogoče. In pred več kot tridesetimi leti nam je uspelo, ker so bili izpolnjeni politični pogoji za uresničitev največjega političnega cilja slovenskega naroda. Kot predsednik vlade nisem čutil takšne enotnosti, o kateri se danes govori. Bila je na ljudski ravni, na politični pa ni bilo tako enostavno. Vesel sem, da smo osamosvojitev uspešno izpeljali. O bistvenih stvareh smo se znali pogovarjati in smo bili bolj dialoški, kot je Slovenija danes. Priča smo veliki polarizaciji, ki nam ni v čast in tudi ni dobra. Časi postajajo zelo zahtevni. Čakajo nas novi izzivi. Naša generacija je opravila zgodovinsko nalogo. Ni mogla narediti vsega, kar bi si želeli. Računam na zavest mladih generacij in na več veselja do življenja, na podmladek, brez katerega ne da praznovati tistega, kar je naša generacija dosegla,« je povedal med drugim Lojze Peterle. Poudaril je, da je na tem dogodku resnično čutiti prazničnega duha, in izrazil željo, da bi dan državnosti tako praznovali po vsej Sloveniji. »Osamosvojitev smo naredili za vse,« je še dejal.

Zbrane je na začetku nagovoril tudi Janez Šušteršič, ki kot koordinator skrbi za ohranjanje te tradicije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 15. maj 2015 / 10:29

Gorenjski glas, št. 39

Gorenjski glas, 15. maj 2015, št. 39

Objavljeno na isti dan


Jesenice / četrtek, 19. julij 2018 / 22:28

Obnova Ruardove graščine

V teh dneh poteka zahteven projekt selitve muzejskih zbirk, na pomoč so z dvigalom priskočili celo jeseniški gasilci. Obnovljena graščina naj bi vrata spet odprla leta 2020.

Kranjska Gora / četrtek, 19. julij 2018 / 22:27

Namesto term vendarle obnovljen počitniški dom

Slovenske železnice namenjajo milijon evrov za obnovo Železničarskega doma, nekdanjega počitniškega doma za otroke in mladino v središču Kranjske Gore. Obnova bo po načrtih zaključena do konca leta.

Razvedrilo / četrtek, 19. julij 2018 / 22:26

Gostovali v Franciji

Folklorno društvo Bled in Duo Nota iz Tržiča sta v družbi pevcev s Krasa gostovala v francoskem Amillyju, kjer so uspešno predstavili Slovenijo. Francozi so v čast gostujoči državi pripravili poseben...

Škofja Loka / četrtek, 19. julij 2018 / 20:32

Evropska unija in varovanje okolja

Pod okriljem informacijske točke Evropske unije (EU), ki deluje v okviru Razvojne agencije Sora, so pretekli teden v Škofji Loki pripravili Poletno šolo EU za otroke.

Zanimivosti / četrtek, 19. julij 2018 / 20:30

»Gomazeča« razstava na Bledu

Na Bledu si je do konca avgusta mogoče ogledati razstavo največjih ptičjih pajkov in škorpijonov na svetu, razstavljene so tudi različne vrste črnih vdov in strupenih strig.