Številni želijo ostati v Sloveniji
Vojna v Ukrajini še vedno traja in tudi v Slovenijo se je zateklo že več tisoč beguncev. Ker se številni pri nas ne znajdejo, ne želijo pa le stati križem rok, so v Kamniku na pobudo tukaj živeče Ukrajinke organizirali posvet, kjer so jim predstavili vse potrebne informacije.
Begunci iz Ukrajine si želijo več konkretnih informacij, kar se je izkazalo tudi na dobro obiskanem posvetu v Kamniku.
Kamnik – Pobudo za posvet je podala Alla Stupar, Ukrajinka, ki v Kamniku živi že pet let, saj je poročena s Slovencem. »Kot prostovoljka beguncem iz Ukrajine pomagam že več mesecev in redno se obračajo name s konkretnimi težavami in vprašanji. Pomagam jim tudi pri učenju slovenščine, pri pravnih vprašanjih, saj sem po izobrazbi pravnica, in pri iskanju dela. Večina beguncev se namreč želi vključiti v družbo in biti koristna, ne nazadnje jih tudi sama nenehno spodbujam k temu. Morajo namreč vedeti, da jih je Slovenija sprejela odprtih rok in jim tudi finančno pomaga, a ta pomoč ne bo večna, zato si morajo urediti status, si poiskati službe, se naučiti jezika in poiskati stanovanja. Mednarodna zaščita jim bo potekla in takrat bodo Slovenijo morali zapustiti ali pa postati samostojni. Veliko je takšnih, ki si tukaj želijo ostati, nadaljevati svojo podjetniško pot ali začeti novo – številni druge izbire niti nimajo, saj so njihovi domovi porušeni, veliko pa si jih seveda želi tudi vrniti domov,« nam je povedala Alla Stupar, ki se je povezala z lokalnimi in državnimi institucijami in v Kamnik na posvet povabila Ukrajince iz cele Slovenije. Zbralo se jih je nekaj manj kot sto.
»Vse odkar se je začela vojna v Ukrajini, v Kamniku zbiramo pomoč za begunce. Upam, da se vsi tisti, ki ste prišli k nam, počutite dobro, predvsem pa, da se bo ta morija čim prej končala in se boste lahko vrnili domov. Do takrat pa vam želimo ponuditi vse potrebne informacije za samostojno pot in morda tudi nov začetek,« je zbrane nagovoril župan Matej Slapar in jih pozval, naj se za vse osnovne informacije obrnejo na državo (080 41 42, info.ukrajina@gov.si). V občini Kamnik jih sicer živi okoli sto. Poveljnik Civilne zaščite Kamnik mag. Matjaž Srša jim je predstavil, kako povezujejo različne ustanove, da vsa potrebna pomoč kar najhitreje pride do njih, ravnatelj Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik dr. Branislav Rauter pa slovenski šolski sistem, pogoje za obiskovanje osnovnih šol in tudi njihovega srednješolskega centra ter izobraževanje odraslih. Številne uporabne informacije je zbranim predstavila Katarina Štrukelj, direktorica Urada vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov. Predstavila je razliko med statusom mednarodne zaščite in statusom začasne zaščite; slednji bo vsem beguncem ne glede na to, kdaj so prišli, potekel 4. marca 2023. Ali bo status podaljšan tudi po tem datumu, je odvisno od odločitve Evropske unije. Povedala jim je, da bodo v kratkem prejeli posebne kartice, s katerimi bodo dokazovali svoj status, v katerih primerih lahko Slovenijo zapustijo in kako do vseh pravic, ki jim pripadajo.
Udeleženci posveta, med njimi je bila velika večina žensk, so imeli številna konkretna vprašanja, kar dokazuje, da informacij ni dovolj, zato bodo podoben posvet še ponovili, ne le v Kamniku, ampak na pobudo Alle Stupar tudi drugod po Sloveniji.