Tomaž, Lojzka, Stane in Mojca Paulus / Foto: arhiv družine Paulus

Družina z najdaljšo tradicijo

Med družinami z najdaljšo tradicijo avtoservisiranja pri nas so tudi Paulusovi iz Škofje Loke. Prva delavnica, ki se je do danes razvila v sodoben avtoservis, ima začetke v letu 1931.

Škofja Loka – Sekcija avtoserviserjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije je pred nedavnim v Tehničnem muzeju v Bistri podelila priznanja štirim družinam, ki se v Sloveniji najdlje ukvarjajo s servisiranjem vozil.

Ena med njimi prihaja z Gorenjske. Avtoservis Paulus danes vodi že četrta generacija avtomehanikov v družini, zgodovina delavnice pa sega v čas pred skoraj stoletjem. Leopolda Paulusa, po rodu s češkega mesta Olomouc, je prva svetovna vojna zanesla v Škofjo Loko, kjer je spoznal Francko Čemažar in si z njo tudi ustvaril družino, nato pa 1931 pridobil obrtno dovoljenje in v Škofji Loki odprl prvo mehanično delavnico, v kateri je popravljal vse, kar je bilo povezano z motorji in mehaniko.

Zanimivo 91-letno zgodovino podjetja nam je podrobneje orisal Leopoldov vnuk Stane Paulus, ki je delavnico prevzel po očetu Janezu in predstavlja tretjo generacijo avtomehanikov v družini. Pred leti je vodenje podjetja že prepustil sinu Tomažu, a še vedno pomaga pri delu. »Od mladih nog sem bil vpet v delo v delavnici, tako da niti nisem pomislil, da bi postal karkoli drugega, in mi ni bilo nikoli žal, da sem nadaljeval družinsko tradicijo,« pravi Stane, ki dodaja, da je najbolj ponosen na to, da jim je uspelo preživeti vsa ta leta in do danes zrasti v podjetje, ki strankam ponuja celo paleto storitev, od prodaje do servisiranja.

V delo sta poleg Tomaža in Staneta vključeni tudi Stanetova žena Lojzka in hči Mojca, zaposlujejo pa še tri avtomehanike. Da so družinski člani tudi sodelavci, je lahko včasih težko, a kot pravi Tomaž, ima to tudi svoje prednosti: »Ni vljudnostnih preprek, kar naravnost si povemo, če nas kaj moti.«

Nekdaj je bil večji poudarek na prodaji, danes pa večino prometa ustvarijo s servisiranjem. Na vprašanje, kaj je pomembnejše za uspeh podjetja, tradicija ali kvaliteta, Tomaž odgovarja: »Dolgoletna tradicija je dokaz kvalitetnega dela v preteklosti. Poudarek dajemo zadovoljstvu strank. Nekatere se k nam vračajo že več deset let, v nekaterih primerih avtomobile k nam vozi tudi že druga ali tretja generacija.«

Tako oče kot sin velik pomen pripisujeta znanju. »Včasih so rekli 'uči se, da ti ne bo treba delati', a je pravilneje: 'uči se, da boš znal delati'«, pravi Stane, ki je skozi različna izobraževanja in tečaje pridobil široko strokovno in tudi drugo znanje, potrebno za vodenje podjetja. Po njegovi poti je šel tudi sin Tomaž, ki je poleg osnovne avtomehanične izobrazbe dokončal tudi šolanje za strojnega tehnika in se tudi kasneje še dodatno izobraževal.

Svoje strokovno znanje je večkrat uspešno unovčil na mednarodnih tekmovanjih s področja servisiranja, kjer je posegel tudi po najvišjih mestih v svetovnem merilu. Na Volkswagnovem svetovnem prvenstvu je leta 2015 postal celo ekipni svetovni prvak.

Pa je bilo v preteklosti potrebnega več znanja za popravilo avtomobila ali je zaradi kompleksnosti sodobnih vozil danes to težje? »Predvsem je danes to znanje drugačno. Včasih je moral avtomehanik vedeti stvari, ki jih danes ne znamo več. Digitalizacija je tudi na tem področju veliko spremenila,« odgovarja Tomaž.

Tudi v prihodnje si Paulusovi želijo zmernega razvoja podjetja. »Želimo si izkoristiti potenciale, ki jih imamo. Če bo pokazal željo, pa bomo seveda veseli, če bo družinsko tradicijo nadaljeval tudi sin,« je z načrti za prihodnja leta sklenil Tomaž Paulus.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 3. julij 2017 / 07:47

Puhartova razstava

Tradicionalno razstavo udeležencev likovne šole Ateljeja Puhart v sezoni 2016/2017 so tokrat pripravili v galeriji Steklarstva Jugovic v Bitnjah.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 5. januar 2021 / 17:30

Znova dovoljeno obratovanje žičnic

Kranj – Kot načrtovano, je vlada z novim letom znova dovolila obratovanje žičniških naprav. Smučanje je omogočeno vsem, ki ob nakupu smučarske vozovnice predložijo tudi negativen izvid hitrega test...

Zanimivosti / torek, 5. januar 2021 / 23:46

Petič postavili jaslice na prostem

V Bukovici pri Vodicah peto leto zapored jaslice rezbarja Franca Kublja, nekdaj odličnega avtokleparja

Gorenjska / torek, 5. januar 2021 / 16:20

V socialnovarstvenih zavodih že skoraj deset tisoč cepljenih

Včeraj so v Sloveniji opravili kar 23.497 testiranj na koronavirus s PCR- in hitrimi antigenskimi testi in potrdili 2.501 novo okužbo. Na Gorenjskem sta izstopali občina Kranj z 59 potrjenimi okužbami...

Slovenija / torek, 5. januar 2021 / 11:17

Letos bo popis prebivalstva

Kranj – Države članice EU so v letu 2021 v skladu z uredbo Evropske komisije dolžne izpeljati popis prebivalstva. Tako bo tudi na Slovenskem izveden popis prebivalstva, Statistični zavod ga bo izve...

Slovenija / torek, 5. januar 2021 / 11:17

Vzpostavili štirindvajseturno svetovalno linijo

Ljubljana – Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja je s 1. januarjem vzpostavilo 24-urno svetovalno linijo. Pogovor in svetovanje sta na voljo na brezplačni, anonimni in zaupni tel...