Rast letalskega prometa
V prvih štirih mesecih letošnjega leta je z brniškega letališča potovalo sedemkrat več potnikov kot v enakem obdobju lani.
Zgornji Brnik – V prvih štirih mesecih leta je prek Letališča Jožeta Pučnika potovalo dobrih 198 tisoč potnikov, kar je sedemkrat več kot v enakem obdobju lani. Kot pojasnjujejo pri upravljavcu letališča Fraportu Slovenija, gre rast prometa v največji meri pripisati sproščanju vstopnih omejitev tako v evropskih državah kot drugod po svetu, v aprilu pa večji promet pripisujejo tudi začetku čarterske sezone.
Številke kljub vsemu še niso na ravni tistih izpred epidemije. Kot pravijo na Fraportu, je realiziran potniški promet v prvi tretjini leta dosegel štirideset odstotkov obsega iz primerljivega obdobja v letu 2019, torej pred nastopom epidemije covida-19. »Stopnja okrevanja je v skladu z napovedmi Fraporta Slovenija s konca preteklega leta – kljub manku potnikov, ki so jih obetale povezave z Rusijo in Ukrajino in so bile prekinjene oz. odpovedane zaradi vojne v Ukrajini. Okrevanje prometa na ljubljanskem letališču je tudi povsem primerljivo z okrevanjem 'čistega' mednarodnega prometa drugod po Evropi,« še pravijo v Fraportu, kjer sicer dodajajo, da je okrevanje v primerjavi z nekaterimi drugimi letališči po Evropi sicer počasnejše, a ta niso primerljiva z Brnikom, saj v Sloveniji nimamo množičnih turističnih produktov, zdomskega prometa in notranjih letov.
Dvakrat več kot lani
Kljub temu letos pričakujejo podvojeno število potnikov glede na lansko leto. Po zdajšnjih napovedih bi to pomenilo 880 tisoč potnikov, kar je sicer približno polovica manj kot leta 2019. Letalski promet bo po napovedih združenja letališč ACI World okreval do leta 2026, takšna pa so ob ugodnih okoliščinah tudi pričakovanja za brniško letališče.
V poletnem voznem redu bo na vrhuncu sezone mogoče s 15 prevozniki potovati na 19 destinacij. V najbolj prometnem mesecu avgustu je predvidenih 140 letov na teden. V lanskem avgustu jih je bilo denimo na voljo 80. Veliko pričakujejo tudi od čarterskih poletov, ki so lani ustvarili petino vsega potniškega prometa na letališču, letos pa se nadejajo, da bo delež še večji.
Zaradi rasti prometa v Fraportu načrtujejo tudi dodatne zaposlitve. Začeli so usposabljati kadre, predvsem v oskrbi letal in potnikov, kjer se srečujejo s povečanim obsegom dela predvsem zaradi novih postopkov, ki so posledica epidemije covida-19.
Krepi se tudi tovorni promet
Krepi se tudi področje oskrbe tovornega prometa, ki beleži rekordno rast. Marca so namreč presegli 15 let star rekord, ko so v enem mesecu oskrbeli 2.872 ton tovora, aprila pa je promet že presegel tri tisoč ton. Prejšnji rekord je bil zabeležen oktobra 2017, ko so pretovorili 2.826 ton tovora.
V prvih štirih mesecih leta so v primerjavi z enakim obdobjem lani s skupno količino 10.493 ton oskrbljenega tovora zabeležili 16-odstotno rast. Povprečna rast v zadnjih sedmih letih je bila šestodstotna.