Ustno zdravje otrok
»Preventiva bolezni zob in ustne votline je nepogrešljiv, a dostikrat spregledan del zdravstvene dejavnosti. Strokovni delavci s področja preventivne zobozdravstvene dejavnosti se zato trudimo, da čim bolj pripomoremo k aktivni krepitvi ustnega zdravja vseh starostnih skupin.«
»Zobozdravstvena vzgoja in preventiva predstavljata del zobne preventivne dejavnosti za otroke in mladostnike z namenom ohranjanja in povrnitve ustnega zdravja. Njeni cilji so zobozdravstvena vzgojenost posameznika, poznavanje škodljivih dejavnikov, oblikovanje pozitivnih navad za ohranitev zdravja zob in ustne votline, opuščanje razvad, kot so sesanje stekleničke, dude ali prsta, ustrezne higienske navade, motiviranje za redne obiske pri zobozdravniku in zmanjševanje strahu pred njim, odnos in odgovornost za lastno zdravje zob in ustne votline.«
Ustno zdravje je osnova za dobro zdravje vsakega otroka in mladostnika, poudarja diplomirana medicinska sestra s spec. znanji iz Centra za krepitev zdravja ZD Kranj Barbara Zmerzlikar. »Zdravo zobovje ne daje obrazu le estetskega videza, prispeva tudi k samozavesti slehernega posameznika. Z ohranjanjem mlečnih zob se preprečujejo nepravilnosti v izrasti stalnih zob in ortodontske okvare, zagotavljajo se pogoji za pravilen razvoj govora, omogočena pa je tudi normalna žvekalna funkcija. Zobozdravstvena preventivna dejavnost je eden od temeljev dobrega oralnega zdravja populacije. Eden izmed kamenčkov v mozaiku preventivnih dejavnosti med osnovnošolci je program Tekmovanje za čiste zobe ob zdravi prehrani, ki je edinstveno v svetovnem merilu.«
V okvir preventivne dejavnosti poskušajo zajeti predvsem otroke in mladostnike čim širšega starostnega razpona. »Obiskujemo vrtčevske otroke, organiziramo predavanja iz zobozdravstvene vzgoje v prvi, drugi in tretji triadi osnovnih šol, kjer se enkrat letno z učenci pogovorimo o štirih stebrih zdravega zoba – pravilni higieni, zdravi prehrani, modrostih sladkanja in rednih obiskih zobozdravnika. Z dijaki se enkrat letno pogovorimo o boleznih obzobnih tkiv in vplivu razvad na ustno zdravje,« je pojasnila Barbara Zmerzlikar in dodala, da na nižji stopnji osnovnih šol izvajajo mesečno kontrolo zobnih oblog in aktivno učenje pravilne tehnike ščetkanja zob, s čimer otroke navajajo na samostojno izvajanje pravilne ustne higiene. »V sodelovanju z regijskimi osnovnimi šolami se z najrazličnejšimi preventivnimi vsebinami udeležujemo roditeljskih sestankov, srečanj za starše ... Izvajamo tudi individualne delavnice pravilne ustne higiene.«
Kot je poudarila sogovornica, je gledano z vidika staršev preprečevanje zobne gnilobe v prvih letih otrokovega življenja morda na prvi pogled nekoliko naporno početje, vendar se tistim, ki vložijo nekaj časa v to, ves trud hitro povrne. »Gledano z vidika zobozdravnikov so storitve preventivne narave vsekakor manj naporni posegi kot reševanje že globokih okvar na zobeh, ki jih je še posebno pri majhnih otrocih izjemno zahtevno izpeljati, še zlasti tako, da jim ob tem ne povzročamo dodatnih bolečin ali naženemo strahu v kosti in odpora do zobozdravnikovih storitev.« Naložba v preventivo dolgoročno prihrani na vseh področjih.
V juniju pri osnovnošolcih preverjajo usvojeno znanje letošnjega šolskega leta. »V šolskem letu 2022/23 se nadejamo, da bodo okoliščine prijaznejše za izvajanje našega dela in bomo lahko ponovno začeli izvajati vse aktivnosti, ki jih imamo v programu, ter bomo lahko v celoti obudili tudi program Tekmovanje za čiste zobe ob zdravi prehrani, ki je bilo zaradi koronavirusnih omejitev ustavljeno,« je sklenila Barbara Zmerzlikar.