V nedeljo s helikopterjem petkrat v hribe
Policisti opozarjajo na previdnost v gorah in pri vzponih v plezalnih smereh. Najpogostejši razlogi za nesreče so padci in zdrsi ter padajoče kamenje in odlomi skal, poudarjajo.
Jesenice – Za nami je lep konec tedna, zato se je tudi v gore podalo veliko planincev. Žal se za nekatere planinarjenje ni končalo dobro in so potrebovali pomoč gorskih reševalcev, s Planine pod Golico pa so v nedeljo poročali tudi o tragičnem dogodku. Okoli 13.30 je med vračanjem z Golice planinec zdrsnil s poti v globel. Zaradi hudih poškodb, ki jih je prejel med prevračanjem po zelo strmem in drsečem pobočju, je umrl na kraju nesreče. Pokojnega so s helikopterjem Slovenske vojske odpeljali v dolino. S Policijske uprave Kranj so sporočili, da je bil planinec ustrezno opremljen.
V nedeljo popoldne so dežurna ekipa za helikoptersko reševanje in gorski reševalci na terenu opravili še štiri intervencije. Okoli 12. ure je na alpinistko v plezalni steni gore Vežica, smer Črnolaska, v Kamniški Bistrici padlo kamenje in jo poškodovalo po roki. Poškodovano plezalko, ki je obvisela na vrvi, in soplezalko so dvignili v policijski helikopter.
Okoli 13.45 se je na Šmarni gori pri padcu poškodovala pohodnica. Z glavo je udarila ob tla, zato so jo s helikopterjem odpeljali v zdravstveno oskrbo. Ob 15.30 je ekipa z vojaškim helikopterjem v bolnišnico s Krnskih jezer prepeljala tudi moškega z zdravstvenimi težavami. Na Debeli peči pa so okoli 17.30 reševali še alpinista, na katerega je padla skala. Helikopter je s kraja odpeljal njega in soplezalca, ki ni bil poškodovan.
V petek pa je Letalska policijska enota z ekipo za helikoptersko reševanje na Skuti rešila zaplezana in utrujena tuja planinca. Aktivirali so tudi kamniške gorske reševalce.
Policija opozarja na previdnost v gorah in pri vzponih v plezalnih smereh. "Najpogostejši razlogi za nesreče so padci in zdrsi ter padajoče kamenje in odlomi skal," je poudaril Bojan Kos s Policijske uprave Kranj, ki je tudi sam pomagal pri nedeljskih intervencijah. V večini primerov se nesreče dogajajo pohodnikom, ki v gore zahajajo občasno, in pri tistih, ki se precenjujejo, je dodal. "Tudi v segmentu vrhunskega alpinizma prihaja do nesreč, ampak ti ljudje tveganja veliko bolje razumejo in znajo, kadar lahko, bolje reagirati," je še razložil.