Iščejo socialne oskrbovalke
Jeseniški dom upokojencev je eden številnih domov, v katerih se srečujejo s pomanjkanjem kadra, zlasti socialnih oskrbovalk. Takoj bi jih zaposlili vsaj pet, a ker odziva na objave na zavodu za zaposlovanje ni bilo, so začeli iskati bolj inovativne načine iskanja novih zaposlenih.
Maja Olip poudarja, da si želijo, da bi v skupnosti dosegli prepoznavnost poklica socialnih oskrbovalk in oskrbovalcev in zavedanje o njegovem pomenu. »S tem bi povečali dostopnost storitve pomoči na domu vsem starejšim, ki jo potrebujejo, ter jim omogočili dostojno in spoštljivo staranje v domačem okolju.«
Jesenice – »Intenzivno se posvečamo zaposlovanju novih socialnih oskrbovalk, poskušamo biti inovativni, ker smo ugotovili, da zgolj objava na zavodu za zaposlovanje ne zadostuje. Stopili smo v stik s podjetji v stečaju, objavljamo oglase za zaposlitev tudi na družbenih omrežjih, uporabljamo socialno mrežo naših zaposlenih,« pravi Maja Olip, vodja pomoči na domu v Domu upokojencev dr. Franceta Bergelja Jesenice. Jeseniški dom je eden številnih domov za starejše, v katerih se srečujejo s pomanjkanjem kadra, zlasti socialnih oskrbovalk. Gre za zaposlene, ki nudijo pomoč na domu starejšim občanom, ki potrebujejo pomoč in podporo pri vsakodnevnih opravilih in vzdrževanju socialnih stikov.
Kot pravi Maja Olip, se število občanov, ki potrebujejo tovrstno pomoč, povečuje in za storitev pomoči na domu je ta čas na čakalnem seznamu med trideset in petdeset občanov; nekateri bi potrebovali pomoč enkrat ali večkrat dnevno, nekateri zgolj nekajkrat ta teden, tretji bi potrebovali samo dostavo kosila. »Takoj bi zaposlili vsaj pet socialnih oskrbovalk ali oskrbovalcev, saj so potrebe velike,« pravi Olipova. Število starejših se namreč povečuje, obenem pa vse več ljudi želi čim dlje ostati v domačem okolju. Ob ustrezni pomoči lahko odložijo namestitev v domu za starejše, tudi ko se ne morejo več oskrbovati in negovati sami, njihovi svojci pa take oskrbe in nege ne zmorejo ali zanju nimajo možnosti.
V domu imajo ves čas odprte razpise za zaposlitev novih socialnih oskrbovalk, a odziva doslej ni bilo. Kot poudarja Maja Olip, marsikdo misli, da je za opravljanje tega poklica potrebna izobrazba s področja zdravstvene nege, a to ne drži, potrebna je nacionalna poklicna kvalifikacija oziroma 120-urno usposabljanje, ki ga tistim, ki bi jih to delo veselilo, tudi omogočijo. Mora pa socialna oskrbovalka oziroma oskrbovalec imeti osebnostne lastnosti, kot so empatičnost, srčnost, veselje do dela s starejšimi ljudmi. Med ugodnostmi, ki jih navaja Olipova, so pogodba za nedoločen čas, delovnik je dokaj ugoden, saj delo poteka večinoma dopoldne, le vsaka dva ali tri mesece za vikend oziroma popoldne. So tudi družini prijazno podjetje.
Se pa tudi Olipova zaveda, da je eden od razlogov, ki odvrne marsikaterega kandidata, zagotovo nizka plača, te so namreč na ravni minimalnih. A kot dodaja, naj bi se situacija v prihodnje izboljšala, saj država obljublja višje plače tudi za socialne oskrbovalke.