Vino in pivo
Kranjski rovi so po enoletnem premoru gostili Vinsko pot, škofjeloška Rdeča ostriga pa ekipno tekmovanje domačih pivovarjev – četrto po vrsti.
Po enoletnem premoru so v Rovih pod starim Kranjem ponovno pripravili Vinsko pot. Obiskovalce so pričakali različni slovenski vinarji, ponudbo vin pa so dopolnile tudi stojnice, ki so se šibile pod siri, mesninami, olivnim oljem in še kakšno domačo dobroto. Vinska pot se je zaradi obnove rovov vila le v njihovem prvem delu z izhodom v kanjonu Kokre, kjer so bili tudi še razstavljavci.
Na prireditvi se je v vseh letih predstavilo že več kot 180 različnih vinarjev, vsako leto pa jo obišče več kot pet tisoč ljubiteljev vinske kapljice z vseh koncev Slovenije in tudi iz tujine. Tudi tokrat ni bilo nič drugače.
Čeprav je bila to izvedba za lani novembra napovedane Vinske poti, ne pomeni, da je letos novembra ne bo – vsaj načrtujejo jo, smo izvedeli. Kot pravi Srečko Štagar iz Zavoda za turizem in kulturo Kranj, je namreč zaradi tradicije, samega vzdušja in martinovega novembrski termin primaren – in bolj primeren, če dodamo še besede enega od razstavljavcev, ki ni vinar.
Pri Rdeči ostrigi v Škofji Loki pa so konec tedna pripravili dogodek za ljubitelje hmeljnih napitkov, četrto ekipno tekmovanje domačih pivovarjev. Pod organizacijo se podpisujejo Matic Trlep, Davor Gantar, Viktor Košir, Sebastjan Rupar in Aleš Dolenc. Tekmovalo je 14 ekip, od tega sta bili dve iz sosednje Hrvaške, iz Splita. Obiskovalci so lahko okušali kar lepo število različnih piv, se samo družili ali pa tudi izmenjali mnenja o pivih. Ekipe so imele svoje mentorske pivovarne. Tekmovale so v šestih stilih piva. Pet jih je ocenila komisija oziroma sodniki po veljavnih pravilih, najboljše pivo v stilu trappist single pa so izbrali obiskovalci. V tej kategoriji sta najbolj navdušila brata iz Zgornje Savinjske doline Valentin in Gregor Podkrižnik iz ekipe HopHolic brew co, ki sta tekmovala pod mentorstvom znane kamniške pivovarne Mali grad.