Podražitve odpadkov niso potrdili
Predlog podražitve storitve zbiranja odpadkov je razdelil kranjske svetnike, ki novih cen niso potrdili.
Kranj – Kranjski mestni svetniki v sredo niso potrdili zvišanja cen zbiranja odpadkov, ki jih je zaradi naraščanja stroškov z izvajanjem storitve predlagala Komunala Kranj. O predlogu je glasovalo le 22 od 35 mestnih svetnikov, glasove za in proti potrditvi novih cen pa so enakomerno porazdelili (11 : 11). Predlagane cene bi sicer začele veljati šele potem, ko bi jih potrdili v vseh petih občinah, v katerih Komunala Kranj izvaja javno gospodarsko službo zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov – poleg Mestne občine Kranj so to še občine Jezersko, Naklo, Preddvor in Šenčur.
Direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon je podobno kot na novinarski konferenci pred mesecem dni tudi kranjskim svetnikom pojasnil, da bodo zadnje podražitve elektrike, nafte in storitve odvoza bioloških odpadkov močno vplivale na poslovanje Komunale Kranj. Namesto načrtovanega dobička v višini 174 tisoč evrov bodo namreč brez predlaganega dviga cen do konca leta pridelali 267 tisoč evrov izgube. Samo na dejavnosti odpadkov so za letos načrtovali skoraj 320 tisoč evrov izgube, ki so jo nameravali pokriti z dobičkom pri drugih dejavnostih, zlasti pri odpadnih vodah. A načrte je prekrižala nepredvidena visoka rast stroškov: zaradi 3,5-kratnega skoka cen električne energije bodo imeli do konca leta 320 tisoč evrov dodatnih stroškov, podražitev pogonskih goriv in plina dodatnih 160 tisoč evrov, za okoli 100 tisoč evrov se bodo dvignili stroški različnih materialov, dosedanjo ceno prevzema bioloških odpadkov pa je novi izvajalec podvojil. Po trenutni oceni bi tako podjetje letos ustvarilo skoraj 300 tisoč evrov izgube.
Če bi pri izračunu novih cen upoštevali vse dodatno nastale stroške, bi se storitev ravnanja z odpadki za povprečno štiričlansko gospodinjstvo, ki ima naročen tudi odvoz bioloških odpadkov, podražila s sedanjih 21 evrov na 27 evrov, vmes pa bi zaradi cenovnega poračuna nova cena pol leta znašala celo 30 evrov. Ker bi šlo za občutno podražitev, so v Komunali Kranj predlagali kompromisno rešitev, da bi spreminjali samo cene za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov, za biološke odpadke pa bi ostale nespremenjene, izgubo pa bi krili z dobičkom na dejavnosti odpadnih voda. To bi pomenilo precej znosnejšo podražitev – sprva 1,16 evra za povprečno gospodinjstvo, po novem letu še za dodatnih 1,5 evra, s 1. julijem 2023 pa bi bila nova cena višja od sedanje za 1,5 evra.
A, kot že omenjeno, zadostne podpore mestnih svetnikov ni dobil niti kompromisni predlog. Medtem ko so na eni strani opozarjali, da mnogi občani nenehnih podražitev ne bodo zmogli, zato naj se poišče drugačna rešitev, pa so na drugi poudarjali, da je tokratni predlog za dvig cen argumentiran in razumljiv.