Epidemiolog Mario Fafangel / Foto: zajem zaslona

Prva primera opičjih koz

V Sloveniji so v minulih dneh potrdili prva primera opičjih koz, obe osebi sta pripotovali iz Španije.

Simptomi so povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah, glavobol, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost. Po dveh dneh se na koži začnejo pojavljati izpuščaji. »Najprej kot madeži, nato nastanejo mehurčki, ki počijo. Na mestu nastane ranica, naredijo se kraste, in ko te odpadejo, oseba ni več kužna. Če ima oseba znake respiratorne bolezni, so kužni tudi izločki iz dihal.«

Ljubljana – Predstojnik Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) epidemiolog Mario Fafangel je na torkovi novinarski konferenci povedal, da gre pri prvem potrjenem primeru opičjih koz pri nas za uvožen primer; da gre za moškega, ki se je v Slovenijo med inkubacijsko dobo vrnil s Kanarskih otokov, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno in je doma v izolaciji. Inkubacijska doba bolezni je običajno od 6 do 16 dni, lahko tudi do 21 dni. »Bolezen se prenaša s tesnimi stiki, kar pomeni dotik, stik z okuženimi predmeti, najbolj plastičen primer je posteljnina,« je ponazoril Fafangel in dodatno pojasnil, da se lahko prenaša tudi s spolnimi odnosi, čeprav ne gre za spolno prenosljivo bolezen.

Kako vemo, da smo zboleli

Sredi tedna so potrdili še en primer in tudi ta oseba je pripotovala iz Španije, epidemiološko poizvedovanje poteka. Epidemiologi iščejo ljudi, ki so bili v tesnih stikih z obolelima, z navodilom, da naj bodo 21 dni pozorni na svoje zdravstveno stanje. S tem bodo verigo prenosa virusa opičjih koz lahko hitro obvladali in ustavili, je prepričan epidemiolog Fafangel. Kot je poudaril, to ni karantenska bolezen, je tudi manj prenosljiva kot covid-19 in je epidemiološko lažje obvladljiva. Prav tako nima latentnega obdobja, kar pomeni, da oboleli ni kužen med inkubacijsko dobo, temveč šele, ko se pojavijo simptomi. Simptomi so povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah, glavobol, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost. Po dveh dneh se na koži začnejo pojavljati izpuščaji. »Najprej kot madeži, nato nastanejo mehurčki, ki počijo. Na mestu nastane ranica, naredijo se kraste, in ko te odpadejo, oseba ni več kužna. Če ima oseba znake respiratorne bolezni, so kužni tudi izločki iz dihal,« je pojasnila predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc.

Bolezen ni nova

Virus opičjih koz se pojavlja predvsem v tropskih gozdnatih predelih v Srednji in Zahodni Afriki, od začetka maja pa so več primerov okužb zaznali tudi v Evropi in Severni Ameriki. Svetovna zdravstvena organizacija je do torka zabeležila 250 primerov opičjih koz v 16 državah, kjer ta bolezen ni endemična. V Evropi je za zdaj najbolj prizadeta Španija.

Za prvi primer je znano, kot je v torek pojasnila Lejko Zupančeva, da gre za okužbo z zahodnoafriško različico virusa, ki ima blažji potek bolezni. Čeprav ta različica ne predstavlja večjega tveganja za zdravje, pa po drugi strani kožne spremembe lahko puščajo grde brazgotine, zato je res pomembno, kot je poudarila, da se osebe s simptomi izogibajo tesnih stikov z drugimi. Tveganje za težji potek bolezni je večje pri majhnih otrocih, nosečnicah in imunsko oslabljenih osebah.

Kot je pojasnila, je smrtnost pri zahodnoafriškem sevu manj kot enoodstotna. »Pomembno je, da se okuženi oz. ljudje s simptomi zavedajo pomena ukrepov, saj se posledično bolezen ne bo širila, temveč se bo zamejila pri prvih nekaj primerih. Okuženi naj bi ostali doma v izolaciji tri tedne – oziroma dokler se kraste ne posušijo in odpadejo.«

Virus opičjih koz se na ljudi lahko prenese ob stiku z okuženo živaljo, največkrat prek glodavcev ali primatov, ali okuženim človekom. »Oboleli naj se v času okužbe izogibajo tudi stikov s svojimi hišnimi ljubljenčki, ki lahko postanejo rezervoar za nadaljnje širjenje okužb,« je še opozorila Tatjana Lejko Zupanc in dodala, da cepivo proti črnim kozam delno ščiti tudi proti opičjim kozam, registrirano je sicer še eno cepivo za preprečevanje opičjih koz, ki ga v Sloveniji še pričakujejo, cepljenje pa je po njenih besedah smiselno za ljudi, ki so najbolj na udaru, to so laboratorijski delavci.

Opičje koze na seznamu poklicnih bolezni

Vodja sektorja za preprečevanje bolezni in poškodb na ministrstvu za zdravje Mojca Gobec je povedala, da budno spremljajo razmere in da so aktivirane pristojne institucije, ki med seboj sodelujejo. »V Sloveniji smo pravočasno odkrili primer in ustrezno ravnali. Čeprav je grožnja za javno zdravje v tem trenutku relativno nizka, pa moramo narediti vse za preprečevanje prenosa okužbe in upoštevati ukrepe,« je povedala Mojca Gobec. Vlada je že sprejela sklep, da se opičje koze uvrstijo na seznam poklicnih bolezni po zakonu o nalezljivih boleznih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Danes v ritmih iz Zimbabveja

Do 5. julija v Kranju poteka 64. kongres Mednarodne zveze Glasbene mladine. Ob bok kongresu bogat spremljevalni program.

Objavljeno na isti dan


Humor / ponedeljek, 5. januar 2009 / 07:00

Novoletni horor-skop

Sicer so horoskopi navadna nategancija. Edini horoskop po meri človeka, ki mu lahko verjamete, je horor-skop. Za vas sem ga sestavil Mali Brat in vam zagotavljam, da je zanesljiv. Američani mu že verj...

Prosti čas / ponedeljek, 5. januar 2009 / 07:00

Zlato, vinsko in klinično

Ženske že od rajske Eve dalje razmišljajo, kako bi prelisičile staranje, s čim bi si nahranile svojo kožo, da bi ostala napeta in sveža, si polepšale polt, kako bi bile videti danes dobro, pojutrišnje...

Prosti čas / ponedeljek, 5. januar 2009 / 07:00

Razlaga sanj: Sonce

V številnih kulturah vlada prepričanje, da duhovi napadajo svoje žrtve med spanjem in jim povzročajo more.

Prosti čas / ponedeljek, 5. januar 2009 / 07:00

Samo skakal bi (39)

"Ne morem ti povedati imena, veš. Preveč me vsi poznajo."

Kultura / ponedeljek, 5. januar 2009 / 07:00

Letni koncert ljubiteljskih pevcev

Pevsko društvo Zasavski fantje iz Trboj je na svoj letni koncert povabilo v goste sokrajanke Trbojske ljudske pevke.