Treba se je povezovati
Na dejstvo, da sta sodelovanje in povezovanje še kako potrebna, ob letošnjem Tednu obrti in podjetništva na Loškem opozarjajo tako obrtniki kot podjetniki in odgovorni za razvoj.
Škofja Loka – Sedaj že tradicionalni Teden obrti in podjetništva na Loškem, ki ga organizirata Razvojna agencija Sora in Območna obrtno-podjetniška zbornica Škofja Loka, se je začel s predstavitveno tiskovno konferenco prejšnji četrtek in predvčerajšnjim v Železnikih zaključil s srečanjem z obrtniki in pogovorom o razvojnih izzivih podjetništva na Škofjeloškem.
»Rad bi se naslonil na iztočnico, ki pravi, da so načrti neuporabni, načrtovanje pa je neprecenljivo. Dejstvo je, da je proces načrtovanja tudi za lokalne skupnosti zelo pomemben. Treba je poznati demografske, gospodarske, energetske in druge trende ter se poskušati v tistem delu, ki je v domeni občin, nanje odzivati. To je mogoče s prostorskim načrtovanjem, z organizacijo in oblikami izobraževanja pa tudi z načini spodbujanja določenih panog,« je na predstavitvi povedal škofjeloški župan Tine Radinja.
»Pomembno se mi zdi tudi dobro sodelovanje med predstavniki gospodarstva, ki izražajo svoje želje in potrebe, in med lokalno skupnostjo, ki pripravlja prostorske načrte. Moja želja za Škofjo Loko je, da nadaljnje prostorske širitve ustrezajo predvsem potrebam tistih, ki so že v Škofji Loki in se bodo lahko razvijali tako, kot je njihova vizija,« je tudi povedal župan Radinja in hkrati poudaril podporo razvoju in izobraževanju v vseh oblikah in na vseh nivojih, kar zagotovo pomeni konkurenčno prednost.
S tem se je strinjal tudi župan Železnikov Anton Luznar, ki je dodal, da je v njihovi občini pomemben napredek pri zagotovitvi poplavne varnosti. »S tem bomo varovali ljudi, gospodarstvo in tudi malo gospodarstvo,« je poudaril župan Luznar in pojasnil, da pripravljajo prostorski načrt, v katerem je tudi industrijska cona, ki je najbolj smiselna in realna med Alplesom in zbirnim centrom.
Župan Anton Luznar je opozoril tudi na samooskrbo, zlasti z energijo, pa tudi na ozko in dotrajano cesto skozi Sotesko, ki se ji sicer obeta prenova.
Pri samooskrbi so pomembne tudi sončne elektrarne, kot je povedal župan Občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež, pa so priložnosti za samooskrbo, zlasti s hrano, v Poljanski dolini velike. Prav tako so pomembne možnosti za uresničitev idej, da bi postavili sončne elektrarne na prisojnih strmih legah.
»Samooskrba je na našem področju zelo pomembna, mi pa skrbimo za podporo različnim nosilcem dopolnilnih dejavnosti ali tistim, ki želijo v to vstopiti. Škofjeloško območje je območje z največ dopolnilnimi dejavnostmi v Sloveniji,« je pojasnil direktor Razvojne agencije Sora Gašper Kleč in spomnil tudi na izredno uspešen projekt Okusi Škofjeloškega, pri katerem so povezali kmete, nosilce dopolnilnih dejavnosti in gostince.
Predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Marko Lotrič je opozoril, da je škofjeloško gospodarstvo izjemno uspešno, želijo pa si privabiti nove sodelavce in talente ter se povezovati s celim svetom. »Prijetno je živeti na Loškem, saj si vsi prizadevamo v isto smer, ta pa je, da bomo bolje živeli,« je še poudaril Lotrič in se zahvalil tudi donedavnemu predsedniku zbornice Jožetu Missonu, ki je v zadnjih letih, zlasti v času covida, znal krmariti tudi skozi nepredvidene razmere. »Bilo je veliko različnih nasvetov, s katerimi smo lažje prebrodili krizo tudi v podjetjih,« je povedal Marko Lotrič.