Začasna zaščita Ukrajincev

Po podatkih Urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov je trenutno v Sloveniji več kot pet tisoč ukrajinskih beguncev. Ravno v torek je avtobus v organizaciji ukrajinskega veleposlaništva v Sloveniji pripeljal k nam dvajset otrok iz Sirotišnice Lugansk in njihovo spremljevalno osebje. Ukrajinski begunci se ob prihodu v tujo deželo srečujejo z različnimi težavami. Ne vedo, kaj pričakovati, in ne poznajo vseh svojih pravic. Težavo jim predstavlja neznanje tujega jezika, druga težava je sam proces pridobitve odločbe o začasni zaščiti. Obenem morajo pridobiti enotno matično številko občana, bančni račun in davčno številko, kar v praksi lahko predstavlja velik zalogaj, saj je za vsako od omenjenih stvari pristojna druga služba. Dokumentacija, ki jo oddajajo, mora biti v slovenskem jeziku, hkrati morajo za vsako pravico oddati posebno vlogo. Postopki so lahko dolgotrajni, težava nastane tudi, če njihove vloge niso popolne.

Kot je na posvetu na Bledu minulo sredo pojasnila pravna svetovalka Urša Regvar iz Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja, do začasne zaščite, ki je bila v Sloveniji z zakonom aktivirana za obdobje enega leta, niso upravičeni vsi, temveč le državljani Ukrajine in osebe, ki niso ukrajinski državljani, a so imele v Ukrajini stalno prebivališče. Obenem so morale biti te osebe dne 24. februarja fizično v Ukrajini in jo zapustiti na ta dan ali kasneje. Osebe, ki so bile pred tem v tujini morda le na dopustu ali so Ukrajino iz strahu zapustile že prej, do začasne zaščite niso upravičene, so pa do mednarodne zaščite.

Vse pravice, ki jim pripadajo, pridobijo šele, ko je izdana odločba o začasni zaščiti. Ta jim zagotovi pravico do nastanitve v enem od centov ali do denarne pomoči za zasebno nastanitev, pravico do nujnega zdravstvenega varstva, prostega dostopa do trga dela, izobraževanja, vključitve v vrtec, denarne socialne pomoči ali žepnine. Pred tem imajo le pravico, da so na območju Republike Slovenije, in pravico do prehrane in nastanitve v enem od centrov.

Ukrajinski begunci se srečujejo z različnimi vrstami izkoriščanja, od spolnega do prisilnega dela, obstaja tveganje trgovine z ljudmi. Pogrešajo svojo domovino, svoje najbližje in prijatelje, nekateri se počutijo odrezane od družbe. Kot posamezniki jim ne moremo povrniti tistega, kar so zaradi vojne v domači državi izgubili. Lahko pa jim pomagamo tako, da jim posredujemo prave podatke in jih tudi spodbujamo, da se sami informirajo. Urad je za ukrajinske begunce oblikoval posebno spletno stran, kjer so vse informacije glede pomoči v njihovem maternem jeziku, lahko se obrnejo tudi na klicni center (080 41 42).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 8. maj 2024 / 09:42

Pouk v objemu narave

Na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju so ob zaključku mednarodnega projekta School21 – Gremo ven! odprli novo učilnico, ki so jo uredili na prostem.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007