Rod stražnih ognjev praznuje
Rod stražnih ognjev, ki deluje v okviru Zveze tabornikov občine Kranj, letos praznuje sedemdeset let. Ob tej priložnosti so pripravili slovesnost z odprtjem razstave v gradu Khislstein.
Kranj – V prostorih kranjske gimnazije so se 6. aprila leta 1952 zbrali nekdanji kranjski skavti in na pobudo Franja Klojčnika ustanovili Rod stražnih ognjev Kranj. V sedmih desetletjih se je rod vseskozi razvijal in rasel, danes šteje približno 150 aktivnih članov. Pred dvema letoma jih je Mestna občina Kranj razveselila z novimi prostori, zadnjih devet let je starešina društva Jasmina Tirović - Guma, ki bo v kratkem nastopila tudi kot načelnica Zveze tabornikov občine Kranj.
»Taborniki velik poudarek dajemo sobivanju z naravo, izkustvenemu učenju in medsebojnemu sodelovanju, obenem aktivno raziskujemo ter se zavzemamo za blaginjo ožjega in globalnega okolja. Učimo veščine za življenje, zato se med nami lahko vsak najde in se nauči nekaj novega. Ne nazadnje pa je taborništvo način življenja, in ko si enkrat tabornik, si za vedno tabornik,« je dejala Jasmina Tirović, ki je sicer tabornica že 22 let. »V teh letih mi je taborništvo dalo neverjetne spomine, dogodivščine, izkušnje in najboljše prijatelje,« je dodala.
Kranjski taborniki so celotno dogajanje letošnjega leta namenili praznovanju jubileja, začenši s čistilno akcijo in osrednjim dogodkom s koncertom in slovesnostjo, kjer so podelili tudi zahvale za večletno prizadevno delo in doprinos k društvu v zadnjih tridesetih letih. Pozdravil jih je načelnik Zveze tabornikov Slovenije (ZTS) Rok Pandel, ki jim je podelil plaketo ob 70-letnem delovanju društva ter posebno zahvalo ZTS oziroma nagrado Danijelu Kodriču - Fču. Odprli so tudi didaktično zasnovano razstavo, ki je nastala v sodelovanju z Gorenjskim muzejem in prikazuje razvoj taborništva nekoč in danes. V gradu Khislstein bo brezplačno na ogled do 30. junija. »V taborništvu se je veliko stvari spremenilo, nekaj pa vendarle ohranilo, na primer oblika šotora je identična kot nekoč, le nekoliko se je modernizirala,« je še pojasnila Jasmina Tirović.
V letu praznovanja načrtujejo še odprtje Pravljične poti na Sveti Jošt. Krokodilu in orlu, ki pozdravljata pohodnike na poti, se bodo pridružile tri nove skulpture – čebela, polž in gams. Predvojnemu skavtu in ustanovitelju taborništva v Kranju Franju Klojčniku nameravajo postaviti kip, leto praznovanja pa bodo sklenili v taborniškem centru Marindol v Beli krajini. »Taborništvo ni le ogenj, vozel in šotor, temveč smo taborniki ljudje, ki bivamo z naravo, jo spoštujemo in s svojim ravnanjem ohranjamo za prihodnje rodove. To zavest želimo prenesti ljudem in jo privzgojiti že najmlajšim,« je sklenila Jasmina Tirović.