Ponovno vzpostaviti socialni dialog
Na Križni gori je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije – Območna organizacija Gorenjske v sodelovanju z Lovsko družino Križna gora pripravila že osemintrideseto prvomajsko slovesnost. Slavnostni govornik je bil generalni sekretar Sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije Anton Rozman.
Križna gora – Prvi maj je postal mednarodni praznik dela leta 1889, ko ga je Druga internacionala pod vodstvom Friedricha Engelsa ob stoti obletnici francoske revolucije določila za praznik spomina na ubite delavce v ameriškem Čikagu. Naslednje leto so bile v večini industrijskih središč tako v Ameriki kot Evropi organizirane delavske demonstracije, in kot je na slovesnosti omenil govornik Anton Rozman, praznik dela letos praznujemo že 132. leto. »Danes je največja vrednota za delavstvo pogodba o zaposlitvi za nedoločen čas, kajti le ta prinaša vse tisto, za kar smo se v okviru dolgoletnega boja dogovorili in zapisali v zakonodajo. Da bo ta pogodba še naprej osrednja vrednota, se bo treba zopet vrniti za pogajalsko mizo in postaviti socialni dialog na mesto, kjer je nekoč že bil. Vlada, delodajalci in predstavniki delavcev moramo sodelovati in biti prisotni pri vseh ključnih problemih naše družbe,« je dejal Rozman in še opomnil, da je Slovenija ena redkih držav, ki praznik dela praznuje dva dneva. V imenu župana in Občine Škofja Loka je zbrane nagovoril občinski svetnik Miha Ješe, ki je delil svoje misli o sodelovanju, spoštovanju, strpnosti in poglede na gospodarsko in družbeno življenju na Loškem.
Kot je poudarila Mirela Žnidarec, sekretarka ZSSS – OO Gorenjske, je vloga sindikata v boju za delavske pravice izrednega pomena. »Žal je v času epidemiološke krize socialni dialog zamrl in marsikateri delavec se je srečeval s kršenjem pravic. V prihodnje bo tako ena ključnih nalog sindikata krepitev socialnega dialoga, kjer se bomo zavzemali tudi za primerno plačilo delavca, ki ne bo zagotovilo le preživetja, ampak tudi dostojno življenje,« je dodala.
Po besedah Staneta Čadeža, predsednika LD Križna gora iz Škofje Loke, je praznik dela tudi priložnost za druženje. »V zadnjem času smo malce pozabili na sproščeno druženje, zato nam je v veselje, da smo se po dveh letih ponovno srečali na sindikalnem srečanju na Križni gori. Letos je nekoliko manj ljudi kot pretekla leta, a zato nič manj praznično,« je povedal Čadež. Škofjeločanka Vesna Čuk je izrazila upanje, da bo nova vlada bolj dovzetna za delavce in njihove pravice. »Delam kot pomočnica vzgojiteljice in mislim, da naše delo ni dovolj cenjeno. Zagotoviti bi nam morali boljše plačilo,« je dejala Čukova. Ana Strasner iz Škofje Loke, ki se ob prazniku dela tradicionalno poda na Križno goro, meni, da je glede na vsesplošno dviganje cen delavec postavljen v nezavidljiv položaj. »Zlasti tisti z minimalno plačo morajo skrbno ravnati z denarjem in biti pazljivi pri tem, kaj si privoščijo, zato bi bilo nujno zvišanje plač in dodatkov. Sicer pa menim, da je danes več možnosti za zaposlitev,« je dodala.