V okolici Čebelarskega centra Gorenjske v Lescah so posadili dobrih dvesto sadik. V ospredju sta upravnica centra Špela Kalan Razinger in predsednik Čebelarske zveze Gorenjske Anže Perčič med sajenjem češnje. / Foto: Ana Šubic

Sadili medovite rastline

Na pobudo Čebelarske zveze Slovenije je v soboto po vsej državi potekal Dan sajenja medovitih rastlin.

Lesce – S ciljem zagotoviti dodaten vir hrane čebelam in ostalim opraševalcem, od katerih je odvisnih kar sedemdeset odstotkov pridelave hrane, ter hkrati prispevati k odstranjevanju toplogrednih plinov iz ozračja je Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) minulo soboto organizirala vseslovensko akcijo Dan sajenja medovitih rastlin. ČZS je s pomočjo donatorjev zagotovil okoli 40 tisoč sadik medovitih dreves in grmovnic, ki so jih med čebelarska društva (ČD) in ostale prejemnike razdelili na podlagi javnih razpisov. Poleg čebelarjev so medovite rastline sadile tudi občine, šole, podjetja, različne organizacije, državne ustanove ..., sodeloval je tudi Zavod za gozdove Slovenije (ZGS). Prav tako je akcijo podprlo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, minister Jože Podgoršek pa se je pridružil sajenju medovitih rastlin v okolici Čebelarskega centra Slovenije na Brdu pri Lukovici. Na ČZS verjamejo, da bo Dan sajenja medovitih rastlin postal tradicionalen, do leta 2030 pa si v Sloveniji želijo posaditi dva milijona medovitih rastlin. »Da bomo vsi skupaj vsako pomlad posadili medovite rastline za čebele, ostale opraševalce in za skupni planet, da ga ohranimo za prihodnje generacije,« so poudarili. Akcija se je sicer že razširila tudi v več kot 25 držav po svetu.

Sadili tudi po Gorenjski

Ena večjih akcij na Gorenjskem je potekala ob Čebelarskem centru Gorenjske v Lescah, kjer je ekipa centa in Čebelarske zveze Gorenjske (ČZG) že v petek posadila dvajset češenj pa tudi maline, robide in nekaj smrek, hkrati pa je urejala medoviti vrt, ki ga imajo že nekaj let pred čebelnjakom. Kot je pojasnil predsednik ČZG Anže Perčič, sta ČZG in čebelarski center na razpisu skupaj prejela dobrih dvesto sadik. »Akcija ČZS je izjemno pomembna, saj z njo ozaveščamo splošno javnost o pomenu medovitih rastlin za čebele, poleg tega pa imamo zadnja leta ogromno spomladanskih pozeb, paše so slabe, zato skušamo posaditi čim bolj različna drevesa, da medijo tekom celega leta. Zadnje tri sezone so bile slabe, zaradi pozeb ni bilo spomladanskega razvoja čebel, zato gredo slabše skozi leto, moramo jih dohranjevati in lani brez pomoči čebelarjev sploh ne bi preživele,« je pojasnil Perčič. Zadovoljen je, da je akcija ČZS naletela na tako dober odziv. »Medovite rastline so sadila vsa gorenjska čebelarska društva pa tudi drugi prejemniki, ki so bili uspešni na razpisu ČZS. Preko čebelarskega centra v Lescah je bilo predanih več kot tisoč sadik,« je še povedal Perčič.

Kot že omenjeno, je k akciji ČZS pristopil tudi ZGS, ki je priskrbel 14 tisoč sadik medonosnih gozdnih drevesnih vrst in jih porazdelil po vseh 14 območnih enotah (OE), kjer so jih v soboto skupaj s čebelarji večino že posadili v gozdove. Vsaka OE je prejela približno tisoč sadik, je pojasnil Blaž Ambrožič, ki je kot gozdar na Mežakli zaposlen na OE Bled, hkrati pa je tudi podpredsednik ČD Bled - Gorje. »Čebelarji našega društva smo skupaj s prostovoljci v soboto na območju Kočevnika, hriba nad Krnico, zasadili 350 sadik, in sicer čremsa, divje jablane, javorja, smreke in češnje,« je povedal Blaž Ambrožič ter dodal, da je k uspešni akciji in pripravi primerne površine veliko pripomogel tudi Rudi Kunstelj, revirni gozdar na območju Radovne. OE Bled v soboto, 2. aprila, načrtuje še eno akcijo, in sicer bodo v sodelovanju s ČD Radovljica v gozd blizu smučišča pri Kamni Gorici, kjer je lubadar povzročil precej škode, posadili okoli sedemsto sadik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 16. maj 2007 / 07:00

Krompir naš vsakdanji

Naši zelenjavni vrtovi so že polni vseh vrst zelenjave, saj je bila letos pomlad zgodnja. Posejali smo najzgodnejšo solato, peteršilj, korenček, ki že lepo rastejo in sedaj je že čas, da posadimo t...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / torek, 23. februar 2016 / 20:00

Živahno v Kranjski Gori

V četrtek je v Ljudskem domu nastopil domačin Denis Porčič - Chorchyp, petek je bil posvečen spominu na smučarja Draga Grubelnika, sobota pa prestižnim jeklenim lepotcem.

Nasveti / torek, 23. februar 2016 / 20:00

Tanja odgovarja

Zanimajo me služba, ker že dolgo nimam nikakršnega uspeha, ljubezen in zdravje. Prav tako sprašujem enako za sestro.

Zanimivosti / torek, 23. februar 2016 / 17:24

Razglednice iz Bosne (2)

Prav univerzitetna knjižnica Vijećnica predstavlja enega izmed simbolov Sarajeva, mesta, ki je v devetdesetih doživljalo katastrofalno vojaško obleganje s strani JLA. Na svoj odpor ter vztrajanje v...

Mularija / torek, 23. februar 2016 / 18:57

Spoznali veliko novega

Za pestro dogajanje med počitnicami so minuli teden poskrbeli tudi pri Ljudski univerzi Kranj. V okviru centra za družine so pripravili zanimive, zabavne, družabne in poučne delavnice.

Kultura / torek, 23. februar 2016 / 18:05

Pisma, poslana iz strelskih jarkov

V Galeriji Šivčeva hiša v Radovljici je na ogled razstava pisem, ki jih je prijatelju Stanu Kosovelu, starejšemu bratu bolj znanega pesnika Srečka Kosovela, pisal njegov prijatelj, slikar Veno Pilon.