Končujejo energetsko sanacijo
V Šolskem centru (ŠC) Kranj so se lani poleti lotili obsežne energetske sanacije vseh njihovih šolskih stavb. Po prenovi obeh glavnih objektov na Kidričevi cesti in Cesti Staneta Žagarja bo zdaj prišel na vrsto še prizidek nekdanje tekstilne šole.
Kranj – Energetsko sanacijo prizidka na Cesti Staneta Žagarja bodo tako kot obe lanski naložbi izvedli v obliki javno-zasebnega partnerstva po modelu energetskega pogodbeništva. Tako so že pridobili tudi soglasje vlade za sprejem odločitve o ugotovitvi javnega interesa za sklenitev javno-zasebnega partnerstva za izvedbo projekta energetske sanacije Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole Kranj – objekt B. V projekt so vstopili skupaj s Srednjo šolo Izola, da bi lahko kandidirali tudi za nepovratna sredstva države, je pojasnil direktor ŠC Kranj Jože Drenovec.
»Že lani smo izvedli energetsko sanacijo obeh glavnih šolskih objektov na Kidričevi cesti in Cesti Staneta Žagarja, ostal pa nam je še prizidek, v kar bo treba vložiti še okrog tristo tisoč evrov,« je razložil Drenovec in dodal, da se nadejajo tudi nepovratnih sredstev v višini okrog 120 tisoč evrov, kar predstavlja približno štirideset odstotkov vrednosti naložbe. »Objekt bo dobil novo fasado, zamenjali bomo stavbno pohištvo, poskrbeli za sodobno razsvetljavo in optimizirali sistem ogrevanja.« Toplotno postajo so sicer posodobili že v času lanske obsežne sanacije glavnega objekta. »Ker je objekt spomeniško zaščiten, nismo mogli posegati v fasado, smo pa zamenjali vse stavbno pohištvo v skladu z željami in zahtevami spomeniškega varstva, po celotni stavbi posodobili razsvetljavo in zamenjali energent.« Naložba je bila vredna dober milijon evrov. Še obsežnejša dela so izvedli na Kidričevi cesti, njihova vrednost je znašala kar tri milijone evrov. Poleg energetske sanacije šolskega objekta so namreč obnovili tudi tamkajšnjo športno dvorano. »Tudi v tem primeru je šlo za javno-zasebno partnerstvo. Pridobili smo nepovratna sredstva države, ostalo pa je bil vložek zasebnega partnerja, ki se poplačuje skozi prihranke energije,« je razložil Drenovec. Ob tem z veseljem ugotavlja, da so v letošnji zimi krepko presegli načrtovane rezultate, saj so bili prihranki energije kar za dvajset odstotkov višji od načrtovanih.
Po pridobitvi soglasja vlade za projekt dokončanja energetske sanacije bo zdaj sledilo povabilo zasebnim partnerjem za izvedbo del. »Na podlagi preteklih preverjanj smo že ugotovili interes potencialnih investitorjev, izvajalca pa bomo izbrali na javnem razpisu,« je razložil Drenovec.