Predsednik Borut Pahor je državno odlikovanje izročil prof. dr. Marku Noču. / Foto: Daniel Novakovič/STA

Red za zasluge Marku Noču

Predsednik države Borut Pahor je na slovesnosti v predsedniški palači vročil državna odlikovanja. Red za zasluge je za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju intenzivne interne medicine in glasno skrb za delovanje zdravstva prejel Gorenjec – prof. dr. Marko Noč.

Ljubljana – Prof. dr. Marko Noč je diplomiral na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je leta 1995 tudi doktoriral. Tedaj je zaključil tudi specializacijo s področja interne medicine, pozneje pa sta mu bili na podlagi dela priznani še specializaciji iz intenzivne medicine ter iz kardiologije in vaskularne medicine. Je predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino Interne klinike UKC Ljubljana in redni profesor interne medicine na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani. Leta 2012 je postal član Evropske akademije znanosti in umetnosti, od leta 2017 je izredni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Leta 2018 je prejel Zoisovo nagrado za izjemne znanstvene dosežke. Izpopolnjeval se je na uglednih zdravstvenih ustanovah v Združenih državah Amerike.

Kot zdravnik se ukvarja z obravnavo kritično bolnih srčnih bolnikov. Ob tem izvaja različne invazivne kardiološke posege, kot so koronarografija, perkutana koronarna intervencija, aortna balonska črpalka in zunajtelesna membranska oksigenacija. Dodatne kardiološke posege izvaja tudi v kardiološkem centru Medicor v Izoli. Rezultate svojega raziskovalnega dela objavlja v priznanih mednarodnih strokovnih revijah in predstavlja na najpomembnejših mednarodnih strokovnih srečanjih.

Kot je še napisano v obrazložitvi državnega odlikovanja, prof. dr. Marko Noč ob tem širokem in poglobljenem raziskovalnem in strokovnem delu najde čas, energijo in pogum za glasne kritične poglede na organizacijo, financiranje in delovanje našega zdravstvenega sistema. Zavzeto se je vključil v razprave o pretirano visokih cenah zdravil in zdravstvene opreme pri nas. »Uspelo mu je pokazati glavne vzroke za to in doseči znižanje nekaterih cen, a nas čaka še veliko dela na tem področju. Hvaležni so mu tudi za prizadevanja, da bi znanje o oživljanju in uporabi defibrilatorja ob zastoju srca ali infarktu postalo tudi pri nas del splošne izobrazbe in bi se o tem učili že v osnovnih šolah,« so poudarili.

Prof. dr. Marko Noč se je zahvalil za odlikovanje, ob tem pa poudaril: »Vse, kar človek doseže v življenju, zlasti v medicini, je posledica timskega dela, dobrega sodelovanja s sodelavci, dobrih odnosov in na vseh segmentih spoštovanje in pomoč drug drugemu. Ravno dan po tem, ko sem dobil klic iz predsedniške palače, smo bili na nekem pohodu na čudoviti gori na Primorskem, in ko smo se bližali, je prišla ekipa nujne medicinske pomoči in mi pokazala EKG. Šlo je za povsem jasen srčni infarkt, ta ekipa je čudovito oskrbela bolnika že na terenu, pravočasno klicala v ljubljanski UKC, bolnika prepeljala. Bolnik je brez problema preživel in mene so že isti dan obvestili, da je vse v redu. To kaže, kako deluje in kako pomemben je tim in kako posameznik v tem zahtevnem medicinskem in tudi drugih področjih sam ne more nič doseči. Kar se pa tiče mojega nemedicinskega udejstvovanja, sem toliko bolj presenečen in počaščen, da ste to opazili. Včasih imam občutek, da se borim z mlini na veter, vendar se ravno v zadnjem tednu dogajajo lepe stvari. Poleg tega priznanja je bil prejšnji četrtek sprejet tudi zakon o javnem naročanju v zdravstvu, za katerega upam, da je prvi korak v pravo smer za zagotavljanje normalnih cen medicinskega materiala, in mislim, da bo prihranil mnogo denarja, ki bo potem namenjen za boljše zdravljenje naših bolnikov in za obnovo dotrajane infrastrukture v zdravstvu. Posebno rad bi se zahvalil še prof. dr. Metki Zorc, direktorici Medicorja, ki mi že 17. leto omogoča in mi zaupa pri strokovnem delu na področju interventnih kardioloških posegov, kjer dejansko v UKC Ljubljana nekako ne morem realizirati tistega, kar bi si želel.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Avtomobilizem / torek, 22. januar 2008 / 07:00

Indijski avtomobil za 1700 evrov

Indijski avtomobilski proizvajalec Tata Motors, ki bo kmalu tudi formalno postal lastnik britanskih znamk Jaguar in Land Rover, je pred kratkim predstavil najcenejši avtomobil na svetu. Malček z...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 29. marec 2016 / 00:40

Slovenska platforma z islandsko podporo

Matej Rauh iz Lesc je zasnoval prvo slovensko platformo za nagradno množično financiranje Adrifund.

Kronika / torek, 29. marec 2016 / 00:39

Odredili obvezno zdravljenje

Uršula Lonka Prešeren, ki je oktobra lani v neprištevnosti ubila Ino Pličanič, mora na obvezno psihiatrično zdravljenje.

Gospodarstvo / torek, 29. marec 2016 / 00:38

Otroke spodbujali k podjetnosti

Na Osnovni šoli Predoslje so končali prvi podjetniški krožek, ki naj bi v prihodnosti potekal po vseh kranjskih osnovnih šolah. Učence so spodbujali, naj bodo nadvse podjetni.

Gospodarstvo / torek, 29. marec 2016 / 00:28

Domače ni vedno ekološko

V Združenju za ekološko kmetovanje Gorenjske ugotavljajo, da povpraševanje po ekološko pridelani hrani narašča in da domače ni vedno tudi ekološko. V prihodnje želijo urediti trženje ekološko zrejenih...

Razvedrilo / torek, 29. marec 2016 / 00:26

Fevžerjevi slovenski olimpijski heroji

Prejšnji ponedeljek so v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču gostili znanega slovenskega fotografa Aleša Fevžerja. Beseda je tekla o njegovem delu, športni fotografiji in pa o njegovi knjigi Slove...