Spomini starih Jesenic
Na Jesenicah so uredili tematsko sprehajalno pot Spomini starih Jesenic, ki pelje po nekdanji Gosposvetski cesti.
Gosposvetska cesta je ena najstarejših, a tudi največkrat preimenovanih ulic na Jesenicah. V času tretjega rajha se je imenovala Adolf Hitlerstrasse, današnje poimenovanje, Cesta maršala Tita, pa je dobila leta 1961.
Jesenice – »Od začetka do konca so se vrstile trgovine, gostilne in obrtne delavnice. V naši, Fadovi hiši, je bila mlekarna. Še naprej po ulici je bil urar Mavricij Smolej, nato pa gostilna Hrovat in kavarna Pariz. Pred Hrovatovo je bila Rožmanova hiša, v kateri je bila drogerija Peharc. Za Hrovatovo mesnico so se vrstile Furova hiša, Poljšakov hotel Pošta s trgovinico pa Moričeva trgovina, Balohova gostilna in Kovačičeva trgovina.«
Tako se je domačinka Olga Osredkar, rojena Ravnik, spominjala nekdanje Gosposvetske ceste na Jesenicah. Gre za eno najstarejših ulic na Jesenicah z bogato zgodovino. Da bi ohranili spomine na del mesta, ki je veljal za središče obrtnikov in tudi družabnega življenja, so na Razvojni agenciji Zgornje Gorenjske (RAGOR) v sodelovanju z Občino Jesenice uredili tematsko sprehajalno pot po območju med Kosovo graščino in Korotanom. V Kolarjevem parku so postavili galerijo s šestimi panoji z zapisi o zanimivostih tega dela mesta ter fotografijami, ki prikazujejo življenje ob Gosposvetski ulici nekoč. Predstavljene so najpomembnejše stavbe, kot so Kosova graščina, župnijska cerkev, Balohova gostilna, Hotel Pošta, nekdanja carinarnica, hotel Korotan. Na Gosposvetski ulici so delovali kovači, mesarji, krojači in peki. Odprte so bile trgovine z oblačili in modnimi dodatki, pa tudi gostilne in kavarne. Posebno pozornost so namenili bombardiranju Jesenic 1. marca 1945, ki je močno spremenilo podobo tega dela Jesenic.
Prikazati pa so želeli tudi vsakdan ljudi, ki so živeli na Gosposvetski cesti, tako so vključili spomine domačinov Adele Burnik, Mitje Volčiča, Cena Valentarja, Olge Osredkar, Ive Gasar in Janeza Pšenice na družabno življenje, druženje v gostilnah, veselice, šranganje ...
Kot je dejal Ambrož Černe z RAGOR-ja, domačini območju nekdanje Gosposvetske ceste in Murove rečejo 'ta stare Jesenice'; tematsko pot s sedmimi panoji po Murovi so uredili že lani, letos je sledil drugi del z Gosposvetsko cesto, prihodnje leto pa bodo projekt nadaljevali z območjem od nekdanje Tancarjeve hiše do gimnazije.
Župan Občine Jesenice Blaž Račič je ob tem dejal, da imajo na Jesenicah pestro, bogato zgodovino, ki jo celo domačini premalo poznajo. S projektom so želeli zanimive zgodbe iz preteklosti približati tako domačinom kot turistom, besedila na panojih so tako prevedena tudi v angleški jezik. »Zdi se mi pomembno, da vemo, od kod prihajamo, saj potem lažje najdemo pot v prihodnost,« je ob tem dejal župan.