Štirje Slovenci v kmetijski zbornici
Po odločitvi avstrijske zvezne vlade so od 22. novembra dalje za dvajset dni prepovedane vse javne prireditve, zato tudi organizacije Slovencev na Koroškem prestavljajo načrtovane dogodke.
Sedmega novembra so bile na Koroškem volitve v Kmetijsko zbornico. Na njih je s svojo listo sodelovala tudi Skupnost južnokoroških kmetov in utrdila svoj položaj v zbornici. Ohranila je dosedanje štiri mandate od skupno 36, za petega pa ji je zmanjkalo 54 glasov. V primerjavi z volitvami pred petimi leti je za listo Skupnosti južnokoroških kmetic in kmetov ali po nemško Gemeinschaft der Kaerntner Bauerinnen und Bauern glasovalo 11,6 odstotka volivcev, kar je pičel odstotek več kot pred petimi leti. Slovensko zastopstvo Marjan Čik, Franc Jožef Smrtnik, Marinka Mader Tschertou in Štefan Domej je tretje najmočnejše v zbornici za Kmečko zvezo avstrijske ljudske stranke in Svobodnjaškimi kmeti in je dobilo pravico do enega člana v predstojništvu zbornice. Za temi listami so se razvrstili Socialdemokratski kmetje, Zelene kmetice in kmetje in Lista Heimo Urbas – UBV. V volilnem okraju Celovec – dežela je bila slovenska lista druga za Kmečko zvezo ljudske stranke, v okraju Velikovec pa je celo zmagala. V Selah je slovenska lista z dobrimi 74 odstotki glasov dosegla najboljši rezultat, visoki odstotki pa so bili doseženi tudi v Rožeku, v Šentjakobu v Rožu, v Bilčovsu, v Žitari vasi, v Galiciji in v Bistrici nad Pliberkom. Udeležba na volitvah ni bila visoka: le 36-odstotna oziroma za dobre tri odstotke nižja kot leta 2016.
»Bili smo pogumni, šli smo borbeno v volilno tekmo in pokazali, da se zavzemamo za prave probleme kmetic in kmetov. Zdaj je naša skrb, da nesemo te probleme tja, kamor sodijo, in jih rešujemo,« je po volitvah dejal glavni kandidat Skupnosti južnokoroških kmetov (SJK) Marjan Čik iz Goreče vasi pri Škocjanu, tudi pri nas poznani konjerejec in predsednik Koroške konjerejske zveze, lovec in kot pevec dejaven v kulturnem življenju. »Na južnem Koroškem je naša skupnost zelo močna, ob tem pa moramo vedeti, da so problemi kmetov enaki v vsej deželi. Že prej smo zastopali vse kmete, sedaj pa hočemo to še bolj poudariti, da se lahko še več kmetov počuti povezanih z nami. Želimo tudi pokazati, da nimamo nobenih ovir za srečanja z našimi nemško govorečimi prijatelji, oni pa tudi ne z nami. Seveda pa ostajamo neodvisni, tudi v odnosu do politike in političnih strank,« je še povedal Marjan Čik.