Barbara Gunčar, pobudnica ustanovitve občine Golnik, je poslanki Mateji Udovč v torek predala tisoč podpisov podpore novi občini. / Foto: Tina Dokl

Včeraj glasovali o referendumu

Državni poslanci so včeraj glasovali o predlogu za razpis referenduma o ustanovitvi nove občine Golnik. V predhodni razpravi sta polno podporo pobudi napovedali le poslanski skupini SDS in SMC.

Ustavno sodišče je zavrnilo pobudo za zadržanje členov zakonov o lokalni samoupravi ter o referendumu in ljudski iniciativi, ker je potencialno oškodovanje občine le hipotetično, saj v državnem zboru niso še ničesar sprejemali, so pojasnili na Mestni občini Kranj. Imajo pa na občini že pripravljeno novo pobudo za zadržanje zakonov, da jo takoj znova vložijo, če bi poslanci sprejeli odlok o razpisu referenduma.

Ljubljana – Državni poslanci so včeraj glasovali o razpisu referenduma o ustanovitvi občine Golnik z izločitvijo dela mestne občine Kranj v novo občino Golnik. Ko to poročamo, njihova odločitev še ni znana, sodeč po predstavitvi stališč poslanskih skupin v razpravi na torkovem nadaljevanju 27. redne seje državnega zbora pa je bila usoda referenduma precej negotova. Če bi poslanci podprli izvedbo referenduma, potem bi ta lahko potekal 16. januarja v 22 naseljih na območju predlagane občine Golnik.

Polno podporo razpisu referenduma so izrekli le v (pričakovano) SMC, stranki kranjske poslanke Mateje Udovč, ki je prvopodpisana pod predlogom zakona za razpis referenduma, in največji stranki SDS. Janez Moškrič je v imenu njene poslanske skupine dejal: »Čas, ki je predviden do referenduma, je čas, ko bodo vsi akterji in tudi prebivalci, volivci tehtali med vsemi stališči in vsemi prednostmi oziroma slabostmi referendumske odločitve. Upamo, da bo ta čas lepo potekal, se pravi v pošteni kampanji,« je dejal.

Andrej Černigoj iz NSi je opozoril, da po raziskavi javnega mnenja, sicer naročene s strani Mestne občine Kranj, odcepitev svoje krajevne skupnosti od MOK in ustanovitev nove občine podpira le 21,5 odstotka vprašanih, skoraj 70 odstotkov pa je proti. »Pri odločanju o taki pobudi upoštevamo relevantne, predvsem pa ključne deležnike na lokalni ravni. Žal je v obravnavanem primeru izostala prav podpora s strani tistih, ki jih pobuda najbolj zadeva,« je poudaril.

Rudi Medved iz LMŠ je dejal, da nasprotujejo referendumu, »saj že sama pobuda kaže, da gre za izpolnjevanje interesov ozke skupine ljudi, ne pa volje pomembnega dela ljudi, ki naj bi živeli v novi občini«. Tudi v SD so napovedali, da razpisa referenduma ne bodo podprli. »Menimo, da bi morali imeti glasovalno pravico vsi občani in občanke mestne občine Kranj ali pa bi moral tak referendum biti razpisan na podlagi določenega odstotka volivk in volivcev z območij krajevnih skupnosti, ki naj bi postale nova občina. Slednje bi pomenilo tudi, da je pobuda za razpis referenduma realen odraz volje volivk in volivcev, ne pa želja nekaj posameznikov in posameznic, ki si želijo nove občine. Temu žal ni tako,« je poudaril njihov poslanec Predrag Baković.

Do pobude za ustanovitev občine Golnik je bila zelo kritična tudi Nataša Sukić iz Levice: »Ustanovitve občine Golnik ne podpirajo niti ljudje, ki bi v tej občini živeli, še huje, nekateri sploh niso bili seznanjeni s tem predlogom. Gre za solo akcijo poslanke državnega zbora in ne široko aktivacijo občank in občanov. Nova občina tudi ne bi izpolnjevala vseh zakonskih pogojev za ustanovitev.«

Tudi Andrej Rajh iz SAB je razložil, da ne pristajajo na drobljenje občin z namenom zasledovanja interesov posameznih lokalnih politikov, zato razpisa referenduma ne podpirajo. Po besedah Roberta Polnarja pa imajo v poslanski skupini Desusa na pobudo različne poglede, zato bodo glasovali v skladu z raznolikostjo teh pogledov.

V torek je sicer kranjska svetnica Barbara Gunčar v imenu Iniciative S Kranj poslanki Mateji Udovč izročila tisoč podpisov podpore nastanku občine Golnik, ki so jih v dobrem tednu dni zbrali na terenu med prebivalci celotnega območja morebitne nove občine. Isti dan so v državni zbor iz Mestne občine Kranj poslali 1500 podpisov krajanov, od tega 500 iz KS Golnik, ki nasprotujejo odcepitvi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sreda, 21. december 2022 / 11:19

Nova naprava za rehabilitacijo

Jesenice – Jeseniška bolnišnica je s pomočjo donacije kupila sodobno napravo za magnetno stimulacijo. Gre za 35 tisoč evrov vredno aparaturo, ki omogoča individualno fizioterapevtsko obrav...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 21. december 2014 / 18:03

Namesto petarde priboljšek

Verjamemo, da je metanje petard, čeprav je njihova uporaba že več let prepovedana, za marsikoga, zlasti pa otroke, zelo zanimivo in vznemirjajoče. A je tudi zelo nevarno početje, ki te lahko hudo z...

GG Plus / nedelja, 21. december 2014 / 17:59

Pismo Božičku

Cenjeni Božiček, ne bomo ti rekel dragi ali ljubi, ker – to kar brž priznam – s teboj nikoli nisem bil v ljubečem odnosu. In nič ne kaže, da bom. Tudi če bi mi iz tvoje Amerike prinesel no...

Nasveti / nedelja, 21. december 2014 / 17:58

Do stropa in nič drugače

Pri nas imamo radi perjad. Glede na priimek ni čudno. A ker smo letos – ne samo za martinovo – na mizi že občudovali in seveda pojedli po meti dišečo račko in hrustljavo gos, bo za božič na mizi pi...

Kranj / nedelja, 21. december 2014 / 17:57

Srečanje starejših občanov

V Kulturnem domu v Goričah je potekalo srečanje starejših občanov, ki ga je pripravila tamkajšnja enota Rdečega križa.

Gospodarstvo / nedelja, 21. december 2014 / 17:55

Okrasna drevesca z modro nalepko

Gozdna okrasna drevesca, posekana v Sloveniji, so letos označena z modro nalepko. Za jaslice je dovoljeno nabrati do dva kilograma mahu.