Med najbolj zavrženimi dejanji
Ministrstvo za notranje zadeve je minuli petek v okviru predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije organiziralo virtualno ministrsko konferenco o preprečevanju in preiskovanju spolnih zlorab otrok, ki jo je vodil minister za notranje zadeve in predsedujoči Svetu za notranje zadeve Aleš Hojs.
Kranj – Na konferenci, ki so se je udeležili notranji ministri držav članic EU, držav schengenskega območja, partneric Zahodnega Balkana in Združenih držav Amerike, predstavniki Evropske komisije, Evropskega parlamenta, agencij Europol in Eurojust, so sprejeli skupno izjavo. »V izjavi smo poudarili pomen preventivnega delovanja in ozaveščanja, izrazili pa smo tudi politično podporo iskanju ustreznih orodij za odkrivanje in preiskovanje spolnih zlorab otrok, ki so med najbolj zavržnimi kaznivimi dejanji zaradi daljnosežnih posledic, ki jih imajo za žrtve,« je pojasnil Hojs in dodal: »Zaradi hitre digitalizacije družbe in povečane uporabe spleta, še zlasti med epidemijo covida-19, zlasti digitalni vidik tega kaznivega dejanja zahteva posebno pozornost.«
Uvod v prvi del razprave je pripravil strokovnjak Marko Puschner, ki je predstavil delovanje točke za ozaveščanje o varni uporabi interneta in izkušnje na področju spolnih zlorab otrok, ki so jih dobili z delom z otroki v šolah. Ministri so v razpravi podprli skupna prizadevanja za uspešno nadaljnje sodelovanje pri spopadanju z izzivi digitalne dobe. »Čeprav preprečevanje spolnih zlorab otrok ostaja naša najvišja prioriteta, pa žal vseeno prihaja do njih, zato moramo velik del svojega truda in pozornosti nameniti tudi odkrivanju in preiskovanju teh kaznivih dejanj,« je dejal minister Hojs.
O tehničnih vidikih, zaradi katerih je preprečevanje teh aktivnosti zahtevno, povezani pa so predvsem z možnostjo anonimnosti, šifriranja in tuneliranja pretoka informacij, je spregovoril Žiga Turk, nekdanji minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Preiskovalci se pri preiskovanju spolnih zlorab otrok spopadajo z mnogimi izzivi, zato je pri tem nujna uporaba napredne informacijske tehnologije, vključno z umetno inteligenco, za čim uspešnejše prepoznavanje žrtev in storilcev ter ob spoštovanju temeljnih človekovih pravic in svoboščin, so se strinjali sogovorniki. »Zaradi izzivov in pasti novih tehnologij je pomembno sodelovanje vseh partnerjev, prav tako pa sodelovanje s ponudniki internetnih storitev, družbenih omrežij in elektronske komunikacije,« je povedal Hojs.