Proračun skozi prvo branje
Odlok o proračunu Občine Šenčur za prihodnje leto je prestal prvo branje in je v javni obravnavi.
Proračunski odhodki za prihodnje leto so ocenjeni na dobrih 14 milijonov evrov.
Šenčur – Občinski svetniki v Šenčurju so na novembrski seji, ki je potekala prejšnjo sredo, obravnavali predlog proračuna za prihodnje leto. Računajo na 11,2 milijona evrov prihodkov, odhodke pa ocenjujejo na dobrih 14 milijonov evrov. Razliko med prihodki in odhodki bodo v višini slabih dveh milijonov evrov pokrili s prenosom sredstev iz preteklega leta, preostanek pa z zadolževanjem.
Načrtujejo 8,5 milijona evrov investicijskih odhodkov. Dobrih 1,8 milijona evrov je namenjenih za sofinanciranje namakalnega sistema za 231 hektarov zemljišč na območju Žerjavke, Prebačevega in Trboj. Občina se za investicijo namerava prijaviti na razpis ministrstva za kmetijstvo, gradbeno dovoljenje pa so letos že pridobili.
Za promet, prometno infrastrukturo in komunikacije namenjajo 3,2 milijona evrov, od tega dva milijona za investicije v cestno infrastrukturo v Voklem in na Prebačevem, kjer poteka gradnja komunalne infrastrukture, ki bo zaključena v prihodnjem letu, ter treh medsebojno povezanih cest. Gre za lokalno cesto Šenčur–Britof ter načrtovano novo povezavo s te ceste proti Kranjski cesti in ureditev Weingerlove ulice do doma starostnikov, ki ga bo zasebni investitor tam začel graditi prihodnje leto.
Za dokončanje gradnje kanalizacijskega omrežja v naseljih Prebačevo in Voklo načrtujejo še 842 tisoč evrov. Sredstva namenjajo tudi za gradnjo krvavškega vodovoda, ureditev pokopališč v Šenčurju in Trbojah. Za kulturo, šport in nevladne organizacije namenjajo 1,3 milijona evrov, znesek pa med drugim zajema nadaljevanje obnove Blagnetove hiše, ki bo dokončana prihodnjo pomlad, in dejavnost muzeja ter vzdrževanje kulturnih domov po naseljih.
Dobrih 158 tisoč evrov bodo namenili gasilskim društvom. Od tega devetdeset tisoč načrtujejo za sofinanciranje nakupa vozila in deset tisoč za nakup motorne brizgalne za PGD Šenčur.
V razpravi je svetnik Petar Potkonjak med drugim predlagal povišanje sejnin za svetnike. Kot so mu odgovorili na občinski upravi, višina sejnin ne sme presegati 7,5 odstotka plače župana, ker se ta od leta 2016 ni spremenila, enake ostajajo tudi sejnine svetnikov.
Svetnika Franci Podjed in Valerij Grašič pa sta predlagala povišanje sredstev za delovanje Društva obrtnikov in podjetnikov Šenčur, ki se je ponovno vzpostavilo v letošnjem letu. Kot je odgovoril župan Ciril Kozjek, za razvoj podjetništva v občini skrbijo na različne načine, med drugim tudi z zagotavljanjem ustreznih pogojev za njegov razvoj, društva pa financirajo v skladu s pravili razpisov oziroma njihovim programom.
Svetniki so osnutek proračuna v prvem branju podprli. Odlok je tako v tridesetdnevni javni razpravi do 10. decembra, nato pa bo o njem ponovno odločal občinski svet.