Ženski umetniški princip
V Galeriji Stolpa Škrlovec je na ogled razstava Femininologija. Predstavlja se šestnajst umetnic iz Hrvaške, Severne Makedonije, Slovaške in Slovenije po izboru kustosinje Sande Stanaćev Bajzek.
Kranj – Aktualna razstava, ki so jo v petek odprli v Galeriji Stolpa Škrlovec, je rezervirana za umetnice. Gre za razstavni koncept z naslovom Femininologija, ki že sedem let poteka pod vodstvom umetnostne zgodovinarke in likovne kritičarke Sande Stanaćev Bajzek in v okviru katerega se predstavljajo dela vizualnih umetnic, ki v celoti ali deloma sprejemajo večplastno identiteto žensk.
»Začelo se je leta 2014 z razstavo Čuvarice duše (Varuhinje duše), na kateri so se v Zagrebu skupaj predstavile Dijana Iva Sesartić, Catherina Zavodnik in Irena Gayatri Horvat. Tistega leta sva s slednjo pripravljali tudi primerjalno razstavo indijskih in slovanskih ženskih božanstev v Etnografskem muzeju v Zagrebu. Ko sem pisala besedilo k razstavi, sem spoznala, da v principih in delovanju ženskih božanstev obstajajo simbolni arhetipi. Začela sem jih raziskovati in že naslednje leto sem prišla na idejo postaviti razstavo del umetnic z nekoliko intrigantnim naslovom Femininologija,« o spodbudah za pričujoči razstavni koncept pripoveduje Sanda Stanaćev Bajzek. V naslednjih letih je k sodelovanju na razstavah povabila najprej umetnice iz Hrvaške, leta 2016 iz Makedonije, leto kasneje so se pridružile Slovenke, nato še slovaške umetnice.
Femininologija, ki je sicer razstavni projekt Hrvatske udruge likovnih umjetnika in likovnih kritičara (Hrvaškega združenja likovnih umetnikov in likovnih kritikov), je tako dobil mednarodni značaj, vanj pa je bilo doslej vključenih več kot štirideset umetnic. Razstava v Kranju je sicer dvanajsta v okviru omenjenega koncepta. Leta 2019 je bila ena od njihovih razstav hommage preminuli hrvaški umetnici Nives Kavurić-Kurtović, ki ga kustosinja v Kranju tokrat dopolnjuje s poklonom sedmim letom projekta Femininologija.
Da kljub mogoče intrigantnemu naslovu ne gre za feminizem, poudarja Sanda Stanćev Bajzek. »S to zgodbo želim pokazati, kaj je ženska, kakšna sta njena vloga in značaj v današnji družbi. Porušiti želim številne stereotipe o ženskah v odnosu do moških in nasprotno pokazati na zapletenost ženske in moškega, obeh z vidika človeškega bitja kot takega. Ženska je vse to med grešnico Evo in svetnico devico Marijo,« poudarja sogovornica, ki raziskuje pomembnost ženske, njeno enakost z moškim in hkrati njeno različnost v delovanju in njeni biti. »Hočem pokazati, da se ženskam ni treba boriti na moškem terenu, saj imamo svojo identiteto. Seveda je pomembno, da smo ženske enakovredne moškim, a ne ko gre za moč, ženske imamo druge kvalitete, kot so ljubezen, razumevanje, moč rojevanja in ustvarjanja življenja. Te kvalitete ženske znamo predstavljati tudi skozi umetnost, saj znamo biti intimne, pripravljene smo odpreti svojo dušo in iz nje povedati o sebi, kar je dobrega, pa tudi tisto, kar ni dobro.«
Tokrat je predstavljen njen izbor del, ki so bila na različnih razstavah na ogled v preteklih letih, za kranjsko postavitev pa je izbrala dela 16 umetnic. Umetniška dela, ustvarjena v različnih medijih, od videa, klasične slike do kolaža in prostorske postavitve, tako predstavljajo: Antonija Balić Šimrak, Andreja Hojnik Fišić, Koraljka Kovač, Ivana Ožetski, Ana Sladetić in Ksenija Turčić iz Hrvaške, Jana Maneva Čuposka, Nataša Milovančev, Marina Kocareva Ranisavljev in Ana Temkova iz Severne Makedonije, Saša Bezjak, Andreja Eržen, Irena Gayatri Horvat, Anka Krašna in Slađana Matić Trstenjak iz Slovenije ter Lydia Patafta iz Slovaške. Razstava bo v Galeriji Stolpa Škrlovec na ogled do 23. novembra.