Gradivo o Maistru kot celota
Petnajst slovenskih muzejev, knjižnic in arhivov je pod vodstvom Medobčinskega muzeja Kamnik osnovalo spletno stran Maistrova pot, ki povezuje kraje, v katerih je Rudolf Maister živel in deloval, ter ustanove, ki hranijo kakršno koli gradivo ali spomin o njem.
Kamnik – Digitalno Maistrovo pot, ki je dostopna na spletni strani rudolfmaister.si in je povezala Arhiv Republike Slovenije, Dolenjski muzej Novo mesto, družino Maister, Koroški muzej Slovenj Gradec, Gorenjski muzej, Medobčinski muzej Kamnik, Muzej novejše zgodovine Slovenije, Muzej narodne osvoboditve Maribor, Narodni muzej Slovenije, Narodno in univerzitetno knjižnico, Pokrajinski arhiv Maribor, Pokrajinski muzej Celje, Pokrajinski muzej Maribor, Univerzitetno knjižnico Maribor, Vojaški muzej Slovenske vojske in Zgodovinski arhiv Ptuj, so sodelujoči predstavili v petek, 29. oktobra, na gradu Zaprice, saj je projekt nastal prav na pobudo kamniškega muzeja oz. Rojstne hiše Rudolfa Maistra, ki jo vodi Alenka Juvan.
»Gradivo o Maistru je razpršeno po vsej Sloveniji – pa tudi po tujini, kamor pa še nismo posegli – zato je ta projekt res zanimiv in dragocen kot celota. Veliko stvari se je v zadnjem stoletju tudi porazgubilo, zato smo bili toliko bolj veseli stvari, ki jih do sedaj nismo poznali,« je povedala Alenka Juvan in poudarila dobro sodelovanje vseh institucij pa tudi Maistrove družine, predvsem njegovega vnuka Boruta Maistra.
»Maistrovo življenje in delo smo si želeli predstaviti na drugačen, spletni način. Po eni strani smo želeli predstaviti kraje, po katerih je hodil Maister in tam pustil svoj pečat – od tu tudi naslov projekta Maistrova pot – po drugi strani pa smo želeli pokazati vse gradivo, ki ga hranijo sodelujoče institucije o Maistru. Ta spletna stran bo tako primerna ne le za radovedneže, ampak tudi za študij. Na enem mestu je torej zbrano vse, kar o Rudolfu Maistru trenutno obstaja v slovenskih ustanovah,« nam je povedala direktorica Medobčinskega muzeja Kamnik mag. Zora Torkar in dodala, da nameravajo projekt v prihodnje še nadgraditi, najverjetneje tudi s fizično potjo.
Povezati vse ustanove ni bil mačji kašelj, za to pa sta poskrbela koordinatorja Alenka Juvan in mag. Jože Podpečnik, veliko delo pa je opravil tudi devetčlanski strokovni odbor. Na spletni strani so poleg gradiv, ki jih o Maistru hranijo posamezne institucije, objavljeni tudi aktualni dogodki, poseben zavihek pa so namenili tudi mladim. Spletna stran je dvojezična (v slovenščini in angleščini) in tako primerna tudi za tuje raziskovalce oziroma radovedneže.