Primanjkuje jim delavcev
V luči pomanjkanja kadra so se na kariernem dogodku na Bledu slovenski zaposlovalci iz gostinskega, turističnega in velneškega sektorja sestali s študenti, ki prihajajo na trg delovne sile kot rešitev za kadrovsko podhranjenost v omenjenih panogah.
Bled – Karierni dogodek, ki ga je Višja strokovna šola za gostinstvo, velnes in turizem Bled organizirala pod imenom Poslovni zajtrk, je študentom omogočil neposreden stik s potencialnim delodajalcem. »Študenti naše šole so imeli edinstveno priložnost, da se opremijo z informacijami, ki jim bodo koristile pri izbiri delodajalca, pri katerem bi želeli opravljati prakso med poletnimi počitnicami. S tem razlogom in ob zavedanju, da izobraženega kadra primanjkuje, smo dogodek izvedli že nekoliko prej in na ta način dali študentom čas, da razmislijo in se z delodajalci dogovorijo,« je pojasnil Luka Šink, študent drugega letnika turizma in vodja dogodka.
Darija Cvikl, vodja projekta in predavateljica na VSŠ Bled je ob tem dodala, da so karierni dnevi del izobraževalnega procesa, kjer strokovne šole nadgradijo praktično izobraževanje. »Vpis na našo šolo je letos padel, a prav bi bilo, da ohranimo kakovost izobraževanja, brez študentov pa je to težje izvedljivo. Želimo si, da bi nam pri reševanju kadrovske stiske na pomoč priskočili tudi odločevalci,« je dejala in še poudarila: »V naši bazi je zabeleženih 120 delodajalcev, ki so za nas enako pomembni in jih obravnavamo enakovredno, ne glede na njihovo velikost in razširjenost.«
Po kratki video predstavitvi vseh sodelujočih delodajalcev s področja gostinske, turistične in velneške sekcije so sledili karierni razgovori med študenti in delodajalci. Gostinec Bine Volčič je pojasnil, da med študenti išče nepopisane liste. »Mi ne iščemo ljudi, ki so morda že polni znanja, temveč raje vidimo, da k nam pridejo kot nepopisan list, ki ga oblikujemo skupaj v skladu z našim konceptom. Šola ne nazadnje da osnovo, a seme vzkali šele v praksi, od študentov pa je odvisno, koliko in kaj so pripravljeni storiti, da bodo uspešni,« je dejal Volčič. Študentki Suzana Kokalj iz Peračice in Manca Rehberger iz Zaloga pri Golniku si želita delo opravljati v slaščičarstvu. »Pri delodajalcih sem se pozanimala, kako poteka delo, česa vse me bodo naučili, ali sprejemajo študente in koliko se jim posvečajo,« je povedala Suzana, Manca pa je dodala: »V kuhinji za zdaj še nimam veliko izkušenj, med šolanjem sicer imamo dovolj prakse, a vsako novo znanje je koristno. Zaposlitve v gostinstvu ni težko dobiti, a moraš biti pripravljen na prilagojen urnik dela.«
Dogodek je potekal v sodelovanju s Skupnostjo višjih strokovnih šol Republike Slovenije in v okviru aktivnosti Razvoj vseživljenjske karierne orientacije in svetovanja v višjem strokovnem izobraževanju.