Luka Turk je v Exatlonu tekmoval pet tednov. / Foto: Planet TV

Takoj bi šel nazaj

Svetovni prvak v ledenem plavanju Luka Turk iz Radovljice se je za nastop v televizijski športni preizkušnji Exatlon odločil, ker so poligoni v njem prebudili otroško radost. Želel si je zmage, a ga je poškodba ustavila. Pred dvema tednoma se je tako vrnil iz Dominikanske republike.

Minuli petek je po izločitvenem dvoboju proti Igorju Mikiču Exatlon zapustil še drugi gorenjski tekmovalec – trener borilnih veščin Denis Porčič Chorchyp.

V Exatlonu, ki ga od začetka septembra predvajajo na Planet TV, je vse do nesrečne poškodbe podplata, po kateri se je odločil posloviti od šova, sodeloval tudi 35-letni Radovljičan Luka Turk, nekdanji plavalni reprezentant, ki se je nekaj let po končani karieri usmeril v plavanje v mrzlih vodah. Sedemkratni svetovni prvak v ledenem plavanju in učitelj gibanja je v šovu, ki ga snemajo v Dominikanski republiki, tekmoval pet tednov. Kdo se bo veselil zmage, bo znano konec novembra, ko naj bi predvajali finalno oddajo.

Kakšna izkušnja je bila za vas sodelovanje v Exatlonu?

Zelo poučna. Cela mavrica čustev. Če bi me povabili, grem takoj nazaj. (smeh) Samo da se poškodba zaceli.

Koliko poškodb ste staknili? Kako okrevate po zadnji?

Poškodb se ne da našteti. Vsak poligon je prinesel novo. Zadnja poškodba je resna. Strgal sem mišico v podplatu in še čakam na ortopedski pregled. Trenutno se trudim, da ne obremenjujem preveč stopala.

Zakaj ste se odločili nastopiti v Exatlonu?

Ko sem videl poligone, se je v meni prebudila otroška radost. Zato sem šel. Želel sem si zmage, a me je poškodba ustavila.

Kako ste se pripravljali na odhod v šov?

Spremenil sem način treninga, sam s svojo domišljijo sestavljal poligone. Psihično se ne moreš kaj dosti pripraviti, ker ne veš, kaj te čaka. Poskušal sem se umiriti, ker si nisem predstavljal, da bom tako živčen zaradi samega izbora. Že ta izkušnja je bila zelo zanimiva.

Kako naporne so bile preizkušnje?

Prvi teden zelo, nato pa se navadiš in vsaj meni noben poligon ni predstavljal težav.

Kako so bili videti vaši dnevi?

Snemanje je potekalo vsak dan med 12. in 14. uro. To je samo ocena, saj nismo imeli ne ure ne koledarja. Dan ni imel več imena kot doma, ampak je bil samo dan. Zgodaj zjutraj ali pozno popoldan si lahko treniral, če si bil v baraki, ker na soncu se ni dalo. Nekajkrat mi je bilo slabo zaradi vročine. V baraki si sedel in se topil – dobesedno. Prosti čas smo namenili pogovorom, igrali smo se pantomimo, ugibanje držav, slavnih oseb …, ker nismo imeli niti lista papirja za risati ali pisati. Spat smo hodili zgodaj. Noč kar kmalu pade in se lahko samo določen čas pogovarjaš, preden postaneš zaspan. No, tudi zvezde smo opazovali.

Ekipi sta se med drugim borili za bivanje v vili. Vi ste bili glavnino časa v baraki. Kakšno je bilo bivanje v njej?

Pogrešal sem dobro ležišče in mir pred komarji. Sam nisem imel veliko problemov z barako, samo na vročino se je bilo treba navaditi.

Ekipa Jadran, v kateri ste veljali za neformalnega vodjo, je izgubila precej več tekmovalcev kot rdeča. Kakšno je bilo vzdušje v ekipi glede na številne poraze?

Zdi se mi, da nam je to pomagalo. Večkrat greš čez poligon, večkrat ciljaš. Nabiraš si krvavo potrebne izkušnje. Porazi so nekatere prizadeli bolj, druge manj. Sam sem bil mnenja, da se to mora obrniti, in zdaj vidimo, da se je.

Tudi ekipa Triglav je še do nedavnega imela za neformalnega vodjo Gorenjca – Denisa Porčiča Chorchypa, s katerim sta se pomerila tudi na poligonih. V kakšnih odnosih sta bila glede na tekmovalnost med ekipama?

Tako ali tako se ne smeš pogovarjati z drugo ekipo. A smo se na skrivaj. (smeh) On je zelo v redu. Jaz spoštujem njega in on mene. Zagotovo bova imela še kakšne globoke debate.

Vaši načrti za naprej?

Naprej bom prenašal svoje gibalno znanje in večal zavedanje telesa pri ljudeh. To je moje poslanstvo. Želim se pripraviti za ledeno svetovno prvenstvo, ki bo februarja prihodnje leto.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 6. julij 2015 / 12:41

Novi vodniki po planinskih poteh

Planinska zveza Slovenije je začela izdajati serijo vodnikov po Julijskih Alpah, ki kot enciklopedija v malem sistematično opisujejo vse na določenem območju, od najenostavnejših markiranih poti do za...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / torek, 6. marec 2012 / 07:00

Nagradili fotografijo Matica Zormana

Ljubljana - Naš sodelavec Matic Zorman je nagrajenec natečaja za slovensko novinarsko fotografijo leta Slovenia Press Photo 2012, namenjenega najboljšim fotoreporterskim d...

Kronika / torek, 6. marec 2012 / 07:00

Po nesreči odpeljal naprej

Podbrezje - Policija poizveduje za voznikom, ki je bil minuli četrtek okoli 18.50 udeležen v prometni nesreči v Podbrezjah. Pri trgovini z gradbenim materialom je neznani voznik...

Kronika / torek, 6. marec 2012 / 07:00

Preglasen kitarist

Kranj - V četrtek nekaj pred 15. uro so kranjske policiste zasuli s klici, ker je nekdo pred hotelom Creina v Kranju motil mimoidoče in goste hotela. Policisti so ob prihodu na k...

Zanimivosti / torek, 6. marec 2012 / 07:00

Žabicam pomagajo čez cesto

Hraše - V Društvu Žverca so v soboto začeli akcijo Pomagajmo žabicam v Hrašah 2012. Postavili so zaščitne ograje, žabicam pa čez cesto pomagajo vsak večer. Želijo si, da bi k akc...

Mularija / torek, 6. marec 2012 / 07:00

Junaki našega časa

Škofja Loka - Kdo so junaki našega časa in zakaj, je tema letošnjega otroškega parlamenta. V Škofji Loki ga jutri, 7. marca, ob 11. uri v sejni dvorani občine pripravlja tamkajšn...