Ogrevanje bo to zimo dražje
Stroški ogrevanja bodo zaradi rasti cen energentov na mednarodnem trgu letošnjo zimo zagotovo višji kot v lanski kurilni sezoni.
Kranj – Na dvig stroškov za ogrevanje v letošnji kurilni sezoni opozarja že napoved Petrola, da bodo decembra dvignili cene električne energije za gospodinjstva za od 21 do 35 odstotkov, cene zemeljskega plina pa za dvanajst odstotkov, kar se sicer na končnem računu ne bo poznalo toliko, saj na primer elektrika pri končnem računu za električno energijo predstavlja le okoli trideset odstotkov zneska, preostanek pa različne dajatve. Prav lahko se zgodi, da jim bodo z manjšim zamikom sledili tudi drugi ponudniki energentov na slovenskem trgu. Posledično se bo podražilo tudi daljinsko ogrevanje stanovanj. Na Jesenicah, o čemer smo že poročali, bodo zneski na položnicah za ogrevanje poskočili za petdeset odstotkov, kot so napovedali pri koncesionarju za oskrbo s toploto ENOS OTE. Kaj pa drugje?
Tudi v kranjskem Domplanu, ki upravlja 85 kotlovnic oziroma ogrevalnih sistemov v Mestni občini Kranj in občinah Naklo, Šenčur, Tržič, Cerklje, Škofja Loka, Domžale, Mengeš, Komenda in Radovljica, pravijo, da so se stroški ogrevanja spremenili. Kot pojasnjujejo, je bila cena zemeljskega plina v lanski sezoni na zgodovinsko nizki ravni, zato so bili tudi stroški ogrevanja med najnižjimi v zadnjih letih. Letos pa je cena zemeljskega plina na borzah močno poskočila, kar vpliva tudi na stroške ogrevanja. »Stroški ogrevanja so se zaradi dviga cene zemeljskega plina v povprečju zvišali za dvajset odstotkov. Kljub temu pa letošnji stroški ogrevanja bistveno ne odstopajo od preteklih sezon,« so razložili.
Nadaljnjih sprememb stroškov ogrevanja sicer zaradi že zakupljenih količin zemeljskega plina pred 1. julijem 2022 ne načrtujejo, so dodali v kranjskem Domplanu.
Kot je povedal direktor družbe Dominvest Marjan Potočnik, ki upravlja skoraj tri tisoč stanovanji v občinah Radovljica, Bled, Bohinj in Gorje, od tega jih je več kot polovica v radovljiški občini, višino akontacije stroškov ogrevanja že prilagajajo trenutni situaciji, ko se cene energentov tako rekoč dnevno višajo. »Trenutno je težko napovedovati, kako bo v prihodnje, vse je odvisno predvsem od cen plina in olja, skupni stroški za elektriko namreč ne predstavljajo velikega deleža na položnicah naših uporabnikov.«
Če se bosta plin in kurilno olje še naprej dražila, se bodo višale tudi akontacije, pravi, tisti uporabniki, ki ogrevanje plačujejo neposredno glede na porabo, pa se bodo z višino podražitve seveda seznanili že s prvo novo položnico, je še pojasnil Potočnik, ki pravi, da ostalih postavk na računih uporabnikom ne bodo višali.
Toplarna Železniki do konca letošnjega leta ne predvideva podražitve toplotne energije. »V nadaljevanju kurilne sezone bo morebitna sprememba oz. dvig cene odvisen od spremembe cene električne energije in lesne biomase,« je pojasnil direktor Toplarne Matjaž Homar.