Skupaj v akciji Slovenija oživlja!
Ob svetovnem dnevu oživljanja, ki ga zaznamujemo 16. oktobra, bodo tudi na Gorenjskem na več lokacijah brezplačni prikazi postopkov oživljanja in uporabe defibrilatorja.
Ljubljana, Kranj – Po vsej Sloveniji v teh dneh potekajo brezplačni dogodki s prikazi temeljnih postopkov oživljanja (TPO) in uporabe defibrilatorja, ki predstavljajo najpomembnejši korak pri ohranjanju življenj zaradi srčnega zastoja. Dogodki so v sklopu akcije Slovenija oživlja!, ki jo organizirajo Slovenski reanimacijski svet, Zveza študentov medicine Slovenije in Rdeči križ Slovenije z območnimi združenji.
Udeleženci se bodo naučili, kako izvajati TPO pri odrasli osebi pa tudi v primeru, če do zastoja pride pri dojenčku ali otroku. Na širšem Gorenjskem bo prikaz v Tržiču danes od 18. do 20. ure na sedežu RKS, Območnega združenja Rdečega križa Tržič, jutri pa v nakupovalnem centru Supernova Qlandia Kranj in na Glavnem trgu v Kranju od 10. do 17. ure, na Mestnem trgu v Škofji Loki od 9. do 12. ure, na Stari Savi na Jesenicah od 10. do 12. ure, pred cerkvijo Device Marije Vnebovzete v Kranjski Gori od 10. do 17. ure in na Glavnem trgu v Kamniku od 9. ure do 10.30.
V Sloveniji srčni zastoj doživi približno 1700 oseb na leto oziroma tri do pet oseb vsak dan. »Zastoj srca, ki se zgodi izven bolnišničnega okolja, je namreč najpogostejši vzrok smrti v razvitih državah. Preživi le vsak deseti bolnik. Dejstvo pa je, da se srčni zastoji pogosto zgodijo doma, v službi ali na igrišču, med prijatelji, sodelavci, sosedi. Če bi očividci nemudoma začeli TPO še pred prihodom reševalcev, bi lahko rešili dva do štirikrat več življenj. Že v treh do petih minutah po srčnem zastoju začnejo odmirati možganske celice, čas do prihoda reševalcev na kraj dogodka pa je običajno mnogo daljši,« so poudarili organizatorji akcije.
Posebno pozornost bodo tudi letos namenili TPO v času epidemije covida-19, saj na globalni ravni opažajo, da se čedalje manj ljudi odloči pristopiti in pomagati v primeru srčnega zastoja.