Čebelarstvo navdušuje tudi mlade
Minuli teden je potekal že 19. Teden podeželja na Loškem, svoja vrata pa je v soboto na široko odprl tudi Dom čebelarjev v Brodeh, kjer imajo pokazati in povedati marsikaj zanimivega. Nad čebelarstvom se vedno bolj navdušujejo tudi mladi.
Brode – Teden podeželja na Loškem, ki ga Razvojna agencija Sora pripravlja v sodelovanju z različnimi lokalnimi ponudniki, strokovnjaki, zavodi in društvi, je postregel s kar nekaj zanimivimi dogodki, minulo soboto pa se je zaključil s tržnicama kmetijskih pridelkov in izdelkov v Gorenji vasi in Železnikih, svojo dejavnost pa so predstavili tudi člani Čebelarskega društva (ČD) Škofja Loka. Ti imajo v Brodeh res vzorno urejen dom, ob njem pa tudi zeliščni vrt z nasadom medovitih rastlin, čebelarsko zbirko in še kako zanimivo čebelarsko učno pot, ki navdušuje obiskovalce vseh starosti. Seveda ne manjka čebelnjak, obiskovalci pa so lahko pokusili različne vrste medu.
»V našem društvu je okoli 130 članov, kar je nekaj več kot pred leti, saj se zanimanje za čebelarstvo povečuje. Novi člani se nam lahko pridružijo vse leto, največ pa se jih za to odloči ob letnih občnih zborih, ko jih tudi uradno sprejmemo v društvo. Seveda ni nujno, da imajo sami čebele, lahko so zgolj simpatizerji čebelarstva. Nekateri smo s škofjeloškega konca, imamo pa tudi člane od drugje. Vedno več je med nami tudi žensk, veliko pa prihaja tudi mlajših. Družimo se predvsem s ciljem promocije čebelarstva, seveda pa je zelo pomembno tudi strokovno usposabljanje. Zadnja leta smo se odločili, da se pridružujemo tudi Tednu podeželja in vsako leto pripravimo program z dnevom odprtih vrat,« je povedal predsednik Čebelarskega društva Škofja Loka Aleš Demšar in pojasnil, da so nov dom v Brodeh odprli leta 2010, dve leti pa je v kletnih prostorih doma tudi čebelarski muzej, ki so ga uredili v sodelovanju z Loškim muzejem. Od leta 2018, ko smo prvič zaznamovali svetovni dan čebel, so ob Domu čebelarjev Brode odprli tudi Učno pot kranjske sivke.
»V društvu skušamo vedno več pozornosti nameniti promociji čebelarstva, še posebno pa pozornost posvečamo otrokom, ki k nam prihajajo na naravoslovne dneve. Tako jih na leto k nam pride okoli štiristo. Želimo si tudi, da bi k nam prišlo na obisk in oglede več domačih in tudi tujih gostov,« je pojasnil Aleš Demšar, ki ima tudi sam tri čebelnjake. »Za letošnjo letino lahko rečem, da je ena najslabših v zadnjih desetletjih. Na to je vplivala spomladanska pozeba, lahko pa rečem, da je bila letina na našem območju zelo različna od kraja do kraja. Ponekod so čebelarji vsaj za silo zadovoljni, nekateri pa niso natočili praktično nič.«
Sicer pa so letošnji 19. Teden podeželja na Loškem poleg čebelarjev in lokalnih društev, ki so popestrila tržnice kmetijskih pridelkov in izdelkov, zaznamovali še nekateri drugi dogodki. »Veliko je bilo zanimanja zlasti za predstavitev starih loških jedi pa tudi za peko kruha, za strokovno javnost pa smo pripravili predstavitev kmetijstva na Škofjeloškem,« je povedala Kristina Miklavčič, ki je pri Razvojni agenciji Sora svetovalka za razvoj podeželja.