Spremenjeni zakon prepoveduje privezovanje psov, a dovoljuje nekatere izjeme. Slika je simbolična.

Za boljšo kakovost življenja živali

Državni zbor je ob koncu septembra sprejel spremembe in dopolnitve zakona o zaščiti živali, ki celovito urejajo področje odgovornega lastništva in zapuščenih živali.

Kranj – »To je pomemben korak k zagotavljanju boljših pogojev za življenje domačih živali in tudi dokaz, da imamo ničelno toleranco do kakršnegakoli mučenja rejnih ali domačih živali,« je po sprejetju zakona dejal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek in poudaril, da je ena ključnih sprememb omejitev posedovanja eksotičnih vrst živali.

Nedovoljene živali le v živalskem vrtu

Spremenjeni zakon je uvedel listi prepovedanih in dovoljenih živalskih vrst. Na listi dovoljenih so tiste živali, ki ne predstavljajo nevarnosti za ljudi in ne ogrožajo domačih vrst živali in za katere je možno zagotavljati primerne pogoje (dobrobit). Medtem ko bodo prepovedane živali lahko le v oskrbi živalskih vrtov, bo posameznik lahko posedoval in skrbel le za živali z liste dovoljenih vrst. Lastniki, ki že posedujejo nedovoljene živali, jih bodo lahko obdržali do njihove naravne smrti, ne smejo pa jih več razmnoževati.

Označevanje mladičev že v leglu

Da bi preprečili ali vsaj omejili nezakonito trgovino s psi, zakon natančneje določa sledljivost izvora psa. Po novem bo pasje mladiče treba označiti do osmega tedna starosti, torej tedaj, ko so še v leglu. Pri oglaševanju psov, starejših od osem tednov, je treba navesti številko čipa psa, pri oglaševanju psa, ki še ni dopolnil osem tednov, pa številko čipa matere.

Za vse, ki opravljajo dejavnost, povezano z živalmi, predvsem za sprehajalce psov in prevoznike živali, bo po novem obvezno usposabljanje za pridobitev osnovnih znanj o potrebah živali, usposabljanje pa bo tudi prvi popravljalni ukrep v primeru, če bodo pri nadzoru ugotovili nepravilno ravnanje pri oskrbi domačih ali rejnih živali.

Prepoved privezovanja psov, a z izjemami

»Z zakonom spreminjamo tudi nekatere določbe o nevarnih psih, pri tem pa izenačujemo pastirske pse z ostalimi službenimi psi,« pravi minister Jože Podgoršek in dodaja, da pastirskega psa ne bodo takoj po vsakem stiku z ljudmi že šteli za nevarnega.

Pomembna zakonska novost je prepoved privezovanja psov, pri tem pa bodo dovoljene nekatere izjeme. Kot pojasnjuje minister, bo psa treba imeti na vrvici med sprehodom ali na primer v kampu ter ob določenih omejitvah tudi na kmečkem dvorišču, kjer je pes v vlogi varuha premoženja. Pogoj je, da je veriga dolga vsaj pet metrov in da mu omogoča gibanje naokrog vsaj štiri metre in da ima ovratnico ali oprsnico, ki ne povzroča poškodb. Prepovedana pa je uporaba električnih ovratnic.

Prostovoljno označevanje mačk

Spremenjeni zakon omogoča lastnikom, da mačke, ki so zanje več vredne ali so več vredne zaradi pasme, prostovoljno označijo in jih vpišejo v centralni register živali, s tem bodo lahko tudi dokazovali njihovo lastništvo. Občine tudi spodbuja k sterilizaciji in kastraciji mačk in s tem k zmanjšanju števila zapuščenih mačk.

Prepovedana usmrtitev zdravih živali

Zakon prepoveduje usmrtitev zdravih zapuščenih živali v tridesetih dneh, država pa nekoliko spreminja način financiranja oskrbe teh živali, ki jih zavetišča ne morejo oddati drugim lastnikom. Po 120 dneh v zavetišču oskrbo teh živali plača država. Kot je dejal minister Podgoršek, so zavetišča že doslej zelo malo izrabljala zakonsko možnost glede usmrtitve zdravih živali; kar je bilo usmrtitev, so bile predvsem zaradi bolezni in poškodb živali.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 3. februar 2012 / 07:00

Rupar nakazal 30 tisoč evrov, a dolg še ni v celoti poplačan

Tržič - Nekdanji tržiški župan in poslanec, zdaj občinski svetnik Pavel Rupar je v torek, ko se je iztekel rok za plačilo njegovih obveznosti iz pravnomočnih sodb, občini nakazal 20...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 3. februar 2018 / 21:13

Karel Šavnik in družinsko županovanje v Kranju

Karel Šavnik, ki se je rodil 29. januarja 1840 v Kranju, je bil član rodbine, ki je županovala Kranju skupaj kar 41 let. Umrl je 23. 1. 1922 v Kranju. Kar 36 let je bil mestni župan, in si...

GG Plus / sobota, 3. februar 2018 / 21:09

S trebuhom za kruhom

Živa je živahna osemdesetletnica. Še zmeraj se veliko ukvarja s športom, teče na smučeh, najmanj enkrat dnevno obišče fitnes, ki si ga je uredila v kletnih prostorih hiše, v kateri živi. Le v avto...

GG Plus / sobota, 3. februar 2018 / 21:06

Ko se v dom naseli demenca

Erika Vrhovnik s Šutne ima mamo z diagnozo demence. Živita v isti hiši in – kar je pomembno – mamine bolezni nista skrili za štiri stene. Erika se je o demenci podučila, obiskuje skupino za samopomoč...

Slovenija / sobota, 3. februar 2018 / 21:04

Elitni klepet v Davosu

V švicarskem Davosu je tudi letos zasedal Svetovni gospodarski forum (WEF). Kakih tri tisoč gospodarstvenikov, politikov in akademikov je razpravljalo na temo Ustvarjanje skupne prihodnosti v razdrobl...

Kronika / sobota, 3. februar 2018 / 18:31

Alarm žabniških otrok ni preplašil

Kranjski gasilci so pohvalili šolarje in malčke s podružnične šole in vrtca v Žabnici, ker so se mirno in pravilno evakuirali po sprožitvi alarma zaradi domnevnega uhajanja plina.