Vrednostne bone so dali v obtok 8. oktobra 1991.

Trideset let od uvedbe vrednostnih bonov

V samostojni Sloveniji so vrednostne bone, ki so bili predhodniki tolarjev, dali v obtok osmega oktobra 1991.

Ljubljana – V Banki Slovenije obeležujejo 30. obletnico ustanovitve z različnimi dogodki in aktivnostmi. V tem mesecu obujajo spomin na oktober leta 1991, ko so v Banki Slovenije potekale zaključne priprave na izdajo vrednostnih bonov. Bone so dali v obtok 8. oktobra, dan kasneje so državljani jugoslovanske dinarje že lahko zamenjali za vrednostne bone po menjalnem tečaju 1 : 1. Leto dni po izdaji vrednostnih bonov so v obtok dali prve tolarske bankovce, najprej za sto, petsto in tisoč tolarjev, kasneje pa postopoma še kovance in bankovce ostalih vrednosti. Dne 1. januarja 2007 se je začelo novo obdobje, ko so tolar nadomestili z evrom. Tolarji niso več veljavno plačilno sredstvo od 14. januarja 2007, ko se je izteklo dvotedensko obdobje dvojnega obtoka – tolarja in evra. S tem je Slovenija postala del evrskega območja, kjer skupaj z drugimi centralnimi bankami v okviru evrosistema vodi denarno politiko in zagotavlja stabilno rast cen na celotnem območju.

Na ta ključni mejnik, torej na uvedbo bonov, v Banki Slovenije med drugim opozarjajo s projekcijo na pročelju njihove stavbe v središču Ljubljane. Video zaslon vsak dan v oktobru med 19. in 22. uro poleg vrednostnih bonov prikazuje tudi tolarske in evrske bankovce in kovance.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 24. junij 2016 / 07:00

Gorenjski glas, št. 50

Gorenjski glas, 24. junij 2016, št. 50

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 9. april 2012 / 07:00

Nadaljnje sodelovanje s pobratenimi mesti

Škofja Loka - Župan občine Škofja Loka Miha Ješe se je sestal s koordinatorji, ki jih je imenoval za stike s pobratenimi mesti. Anton Peršin je odgovoren za sodelov...

Zanimivosti / ponedeljek, 9. april 2012 / 07:00

Zmagovalke tekmovanja Mladi za turizem

Radovljica - Dijakinje Srednje gostinsko turistične šole iz Radovljice Ana Lapanja, Elma Sadić in Manuela Mitrić, ki so pod mentorstvom profesorice Gabrijele Jošt

Zanimivosti / ponedeljek, 9. april 2012 / 07:00

Rovtarji še na zadnje letošnje tekmovanje

Škofja Loka - Društvo Rovtarji, ki se ukvarja s smučanjem po starem, vabi še na zadnje letošnje tekmovanje, preden postavijo svoje starodobne smuči in opremo v kot. V ponedeljek,...

Zanimivosti / ponedeljek, 9. april 2012 / 07:00

Jabolčnik v sodobni preobleki

Na Kmetiji Matic iz Hotavelj so predstavili svojo novo pijačo za trg, sadno vino, s katerim opozarjajo na tradicijo pitja jabolčnika v Poljanski dolini.

Gorenjska / ponedeljek, 9. april 2012 / 07:00

V spomin: Franjo Kreačič (1930 - 2012)

V 82. letu starosti se je v marcu 2012 od gora, krvavških smučišč in prijateljev za vedno poslovil Franjo Kreačič, dolgoletni direktor smučišča RTC Krvavec. Smučišče je začel postavljati že v let...