Vrednostne bone so dali v obtok 8. oktobra 1991.

Trideset let od uvedbe vrednostnih bonov

V samostojni Sloveniji so vrednostne bone, ki so bili predhodniki tolarjev, dali v obtok osmega oktobra 1991.

Ljubljana – V Banki Slovenije obeležujejo 30. obletnico ustanovitve z različnimi dogodki in aktivnostmi. V tem mesecu obujajo spomin na oktober leta 1991, ko so v Banki Slovenije potekale zaključne priprave na izdajo vrednostnih bonov. Bone so dali v obtok 8. oktobra, dan kasneje so državljani jugoslovanske dinarje že lahko zamenjali za vrednostne bone po menjalnem tečaju 1 : 1. Leto dni po izdaji vrednostnih bonov so v obtok dali prve tolarske bankovce, najprej za sto, petsto in tisoč tolarjev, kasneje pa postopoma še kovance in bankovce ostalih vrednosti. Dne 1. januarja 2007 se je začelo novo obdobje, ko so tolar nadomestili z evrom. Tolarji niso več veljavno plačilno sredstvo od 14. januarja 2007, ko se je izteklo dvotedensko obdobje dvojnega obtoka – tolarja in evra. S tem je Slovenija postala del evrskega območja, kjer skupaj z drugimi centralnimi bankami v okviru evrosistema vodi denarno politiko in zagotavlja stabilno rast cen na celotnem območju.

Na ta ključni mejnik, torej na uvedbo bonov, v Banki Slovenije med drugim opozarjajo s projekcijo na pročelju njihove stavbe v središču Ljubljane. Video zaslon vsak dan v oktobru med 19. in 22. uro poleg vrednostnih bonov prikazuje tudi tolarske in evrske bankovce in kovance.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / / 07:00

Novih radarjev letos še ne bo

Prihodnje leto naj bi na avtocestah začeli uvajati t. i. sekcijsko merjenje hitrosti, na državnih cestah pa bo več stacionarnih radarjev.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 14. december 2020 / 18:42

Vlada omilila ukrep nošenja mask

Nekoliko milejši vladni ukrep se nanaša na nošenje zaščitne maske na odprtih javnih krajih in prostorih.

GG Plus / ponedeljek, 14. december 2020 / 18:38

Koronavirus in mi, 8. del

Otroci so se kmalu vrnili iz trgovine. Dvojka je bila rahlo vznemirjena: »Ena gospa nas je tako sumljivo gledala!« Sicer pa je bilo vse v redu. »Ne sekiraj se, to je najbrž samo brez očal slabo vid...

Zanimivosti / ponedeljek, 14. december 2020 / 18:35

Bistvena je vedoželjnost

Na Strokovni gimnaziji Šolskega centra Kranj so minuli četrtek pripravili drugi dogodek Inženirke in inženirji bomo!, ki je tokrat potekal na daljavo na spletni platformi MS Teams.

Šenčur / ponedeljek, 14. december 2020 / 18:34

Ob jubileju bodo izdali zbornik

Šenčur – Ob koncu koledarskega leta bo izšel zbornik o 70-letni zgodovini AMD Šenčur, namenjen članom in drugim, ki želijo spoznati delo društva. "Obsegal bo pregled delovanja AMD Šenčur od le...

GG Plus / ponedeljek, 14. december 2020 / 18:31

Epidemija je delo zelo spremenila

Namesto da bi se upokojila, je Diana Gaber ostala v Domu upokojencev Kranj in ob epidemiji covida-19 kot glavna medicinska sestra in namestnica direktorice za zdravstveno nego in oskrbo prevzela skrb...