Vrednostne bone so dali v obtok 8. oktobra 1991.

Trideset let od uvedbe vrednostnih bonov

V samostojni Sloveniji so vrednostne bone, ki so bili predhodniki tolarjev, dali v obtok osmega oktobra 1991.

Ljubljana – V Banki Slovenije obeležujejo 30. obletnico ustanovitve z različnimi dogodki in aktivnostmi. V tem mesecu obujajo spomin na oktober leta 1991, ko so v Banki Slovenije potekale zaključne priprave na izdajo vrednostnih bonov. Bone so dali v obtok 8. oktobra, dan kasneje so državljani jugoslovanske dinarje že lahko zamenjali za vrednostne bone po menjalnem tečaju 1 : 1. Leto dni po izdaji vrednostnih bonov so v obtok dali prve tolarske bankovce, najprej za sto, petsto in tisoč tolarjev, kasneje pa postopoma še kovance in bankovce ostalih vrednosti. Dne 1. januarja 2007 se je začelo novo obdobje, ko so tolar nadomestili z evrom. Tolarji niso več veljavno plačilno sredstvo od 14. januarja 2007, ko se je izteklo dvotedensko obdobje dvojnega obtoka – tolarja in evra. S tem je Slovenija postala del evrskega območja, kjer skupaj z drugimi centralnimi bankami v okviru evrosistema vodi denarno politiko in zagotavlja stabilno rast cen na celotnem območju.

Na ta ključni mejnik, torej na uvedbo bonov, v Banki Slovenije med drugim opozarjajo s projekcijo na pročelju njihove stavbe v središču Ljubljane. Video zaslon vsak dan v oktobru med 19. in 22. uro poleg vrednostnih bonov prikazuje tudi tolarske in evrske bankovce in kovance.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 27. junij 2011 / 07:00

Redarji tudi nad uporabo mobitelov v avtu

Občinski redarji bodo po novem lahko nadzirali tudi uporabo zaščitne čelade, varnostnega pasu, uporabo prenosnih telefonov med vožnjo, vožnje v rdečo luč ...

Objavljeno na isti dan


Bohinj / ponedeljek, 26. januar 2015 / 15:45

Ponovna obravnava upravljavskega načrta

Bohinjski župan Franc Kramar je pozval svet zavoda Triglavski narodni park, naj zavrne upravljavski načrt, saj v njem niso upoštevali zahtev in predlogov parkovnih občin.

Bled / ponedeljek, 26. januar 2015 / 15:32

Obvoznica ni le blejski problem

Na blejski občini poskušajo tudi z obiskovanjem poslanskih skupin doseči, da bi njihovi obvoznici uvrstili v državni načrt razvojnih programov.

Razvedrilo / ponedeljek, 26. januar 2015 / 12:07

Na Emi osem izvajalcev

Na letošnji Emi, ki bo potekala v soboto, 28. februarja, se bo za zmago in uvrstitev na izbor za Pesem Evrovizije potegovalo osem izvajalcev. To so Alya in Neno Belan, Clemens, I.C.E., Jana Šušterš...

Gospodarstvo / ponedeljek, 26. januar 2015 / 10:06

Finančna uprava nadzorovala taksiste in prodajo na sejmih

Kranj – Finančna uprava je v drugi polovici lanskega leta nadzorovala davčne zavezance na sejmih in stojnicah ter v dejavnosti prevozov s taksiji. Na sejmih in na stojnicah, kjer poteka plačilo izk...

Slovenija / ponedeljek, 26. januar 2015 / 10:06

Proti varčevalnim ukrepom v šolstvu

Kranj – Na napovedane varčevalne ukrepe v šolstvu, med katerimi je največ prahu dvignilo prenehanje financiranja učne pomoči učencem s posebnimi potrebami, so se ostro odzvali tudi v Združ...