Na Dnevu za zdravje
Zavod za razvijanje in izvajanje podpornih storitev za samostojno življenje – ZRIPS je v Dupljah pripravil srečanje invalidov, njihovih osebnih asistentov in svojcev.
Spodnje Duplje – Zveza Sožitje je predlani ustanovila Zavod za razvijanje in izvajanje podpornih storitev za samostojno življenje – ZRIPS, ki nudi osebno asistenco in pomoč na domu. Do osebne asistence so upravičeni ljudje, ki zaradi invalidnosti potrebujejo pomoč pri opravljanju aktivnosti za samostojno osebno in družinsko življenje. Osebni asistenti jim pomagajo pri osebnih storitvah, pri gospodinjskih in drugih dnevnih opravilih, na delovnem mestu in pri izobraževanju, jim nudijo spremstvo ...
Kot sta povedali direktorica zavoda Marina Omahen in strokovna vodja Jerca Kozelj, so uporabniki njihovih storitev iz vse Slovenije, največ pa jih je z Gorenjskega – iz Kranja, Škofje Loke, Visokega, Tržiča, Jesenic, Železnikov, Žirov ... Prav to je bil tudi razlog, da je bilo prvo srečanje uporabnikov zavoda, njihovih osebnih asistentov, med katerimi prevladujejo svojci, in ostalih družinskih članov prav na Gorenjskem. Srečanje, ki so ga poimenovali Dan za zdravje, so na zadnji avgustovski dan pripravili na Mackadam ranču v Spodnjih Dupljah, kjer je hkrati potekal tudi projekt, namenjen invalidom, z naslovom Zdravje in šport za boljši jutri. Sodelovalo je skupno 120 ljudi, od tega je bilo štirideset invalidov. Ves dan se je veliko dogajalo. Medtem ko so osebni asistenti poslušali predavanje Janija Prgića z naslovom Tanka črta odgovornosti, so prostovoljci zaposlili invalide s športnimi aktivnostmi, barvanjem, risanjem in družabnimi igrami. Potlej so se vsi skupaj učili osnov karateja pod vodstvom Bojana Marinčka, ki je vadbo prilagodil ljudem s posebnimi potrebami, zaplesali skupaj s plesalci plesne šole Tej Dance in jahali konje pod vodstvom jahalnih učiteljev, veliko pa je bilo tudi časa za pogovore, navezovanje novih poznanstev, druženje in izmenjavo izkušenj.
Dan za zdravje je uspel, tega so se poleg invalidov in njihovih svojcev veselili tudi zaposleni v zavodu, ki so se še posebej zahvalili dvanajstim prostovoljcem, večina jih je bila z Gorenjskega, in donatorjem, ki so omogočili izvedbo srečanja.