Hitri test za dvanajst evrov
Za vse tiste, ki jim stroškov hitrega testa na koronavirus ne krije državni proračun, je cena hitrega testa v okviru Osnovnega zdravstva Gorenjske dvanajst evrov. Vlada je v Nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19 vnesla tretji odmerek cepiva.
Ljubljana – Vlada je spremenila uredbo o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb s koronavirusom, s čimer na novo določa dejavnosti, za katere bo tudi v prihodnje stroške hitrega testiranja kril državni proračun, je na petkovi novinarski konferenci povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Država krije stroške testiranja zaposlenih v zdravstvu, socialnovarstvenih zavodih, dejavnostih vzgoje in izobraževanja ...
Stroške testiranja država krije tudi vsem, ki izvajajo storitve ali prodajo blaga, organizirajo prireditve ter izvajajo vzgojo in izobraževanje na področju verske svobode. Seveda tudi tistim, ki se zaradi medicinskih razlogov ne smejo cepiti, kar izkažejo z zdravniškim potrdilom. Torej vsem, ki jim je z vladnimi odloki določeno obvezno testiranje. Da so upravičeni do brezplačnega testa, morajo to dokazati s potrdilom delodajalca.
Javni zavod Osnovno zdravstvo Gorenjske je včeraj, 23. avgusta, objavil cenik samoplačniških testiranj na koronavirus in izdajo potrdil. Cena testiranja s hitrim antigenskim testom na njihovih lokacijah za testiranje po Gorenjskem stane 12 evrov, testiranje s PCR-testom pa 80 evrov. Zdravniško potrdilo o prebolelem covidu-19 stane 25 evrov.
Samotestiranje učencev in dijakov
Minister Poklukar je pojasnil, da bo v izobraževanju, domovih starejših in drugih poklicnih kategorijah, za katere se zahteva pogoj PCT, veljavnost hitrega testa en teden, ker gre tu za presejanje znotraj stalnih mehurčkov. Še naprej pa bo za tiste osebe, ki niso prebolevniki in cepljeni, ostala 48-urna veljavnost hitrih testov za obisk kulturnih prireditev, gostinskih lokalov in za prestop meje.
Uredba določa tudi, da se sredstva za samotestiranje učencev zadnje triade osnovnih šol in dijake zagotovijo iz državnega proračuna. Hitre teste bodo učenci in dijaki lahko dvignili v lekarnah s svojo zdravstveno kartico, v kratkem naj bi bilo znano, od katerega dneva naprej bo to mogoče.
Minister Poklukar je tudi pojasnil, da so v pripravi pravne podlage, da se bodo lahko zaposleni v vzgoji in izobraževanju ter v drugih delovnih skupinah, za katere je testiranje obvezno, samotestirali. Po njegovih besedah bi bilo to lahko izvedljivo po 6. septembru.
O tem, kako je z izpolnjevanjem pogoja PCT za osebe, ki prihajajo po otroke v vzgojno-izobraževalne ustanove, so na petkovi novinarski konferenci pristojni pojasnili, da staršem in drugim, ki prihajajo po otroke v vrtec, tega pogoja ni treba izpolnjevati, morajo pa nositi zaščitne maske in upoštevati higienska pravila.
Tretji odmerek cepiva
Vlada je nekoliko spremenila Nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19, v katero so vnesli tretji odmerek cepiva. Kot je pojasnil minister Poklukar, bo po priporočilih svetovalne skupine za cepljenje tretji odmerek najprej namenjen imunsko oslabljenim osebam, zatem pa najranljivejšim skupinam, to so stanovalci v domovih za starejše, zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, šolstvu in starejši od šestdeset let. Cepiva je v državi za zdaj dovolj, je zagotovil minister.
V strategijo je dodano tudi, da cepljenim osebam ob rizičnem stiku ne bo treba v karanteno, in sicer v obdobju devetih mesecev po polnem cepljenju.
Vladni ukrepi
Vlada je za ta teden podaljšala odloke o omejitvi zbiranja, pogoje vstopa v državo in ukrepe za zmanjšanje tveganja in širjenja okužbe s koronavirusom. Spremembe so pri ponujanju kulturnih storitev. Vsi nastopajoči in sodelujoči pri izvedbi javne kulturne prireditve, ki prihajajo v neposredni stik s končnimi uporabniki, se bodo morali tedensko testirati. Tudi izvajalci taksi prevozov, avtošol, šol varnih voženj in pa upravljavci žičniških naprav (pri slednjih le tisti, ki pridejo v stik z uporabniki) se bodo testirali enkrat tedensko. Med izjemami so cepljeni in prebolevniki.
Cepljenje rešitev, da zamejimo četrti val
»Situacija je verjetno mnogo bolj resna, kot si ta trenutek upamo priznati.« Četrti val je po ministrovih besedah tukaj in se nam bo v jeseni in pozimi zgodil v velikem obsegu. Da to zajezimo, je rešitev cepljenje, je poudaril. Trenutno imajo v petih domovih za starejše okužbe s koronavirusom med stanovalci, a kot je dejal minister Poklukar, pri nobenem ne gre za težji potek bolezni, ker so stanovalci precepljeni. »To je zgled dobre prakse, kako se obvladuje epidemija.«
Včeraj so znova odprli covidna oddelka v Splošni bolnišnici Celje in na Kliniki Golnik. Hospitalizacije covidnih bolnikov namreč naraščajo, po včerajšnjih vladnih podatkih je bolnišnično oskrbo potrebovalo 75 covidnih bolnikov, od tega jih je bilo 18 v intenzivni negi. Delež pozitivnih izvidov testov na okužbo s koronavirusom je bil v soboto 17,5-odstoten, v nedeljo 15,4-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi slabih 3500 aktivnih primerov okužbe. Delež cepljenih z vsemi odmerki pa je le 42-odstoten.