Safe.si mladim svetuje, naj se uprejo vrstniškim in družbenim pritiskom k objavljanju slik ter razgaljanju samega sebe na internetu in naj raje poskrbijo, da njihova samopodoba, počutje in sreča ne bodo odvisni od odzivov, ki jih dobivajo na svoje objave. / Foto: Gorazd Kavčič

Negativni vpliv internetnega okolja

Med epidemijo so mladi veliko časa preživeli v internetnem okolju, kjer so se srečevali tudi z objavami vrstnikov, vplivnežev in popolnih neznancev, ki prikazujejo idealizirane podobe življenja in teles.

Ljubljana – Spremljanje takšnih objav ima lahko negativen vpliv na odraščajoče najstnike in njihovo samopodobo, opozarjajo sodelavci Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v okviru Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani. Da se je v času epidemije covida-19 poslabšalo stanje med mladimi v povezavi s samopodobo, ugotavljajo tudi na TOM telefonu, saj se je v letu 2020 in 2021 opazno povečalo število stikov s strani otrok in mladih, povezanih s težavami na tem področju. »Družbena omrežja imajo zelo velik vpliv na uporabnike, še posebno najstnike, ki so v občutljivem razvojnem obdobju. Ko opazujemo posnetke lepih, srečnih in popolnih ljudi, pozabljamo, da gre za posebej izbrane posnetke, ki kažejo idealno podobo, za njihovo izdelavo pa gre veliko časa in energije, avtorji pogosto uporabijo tudi filtre ali celo programe za izboljšanje fotografije,« poudarjajo pri Safe.si.

Pomemben vpliv na samopodobo mladih imajo t. i. vplivneži, ki so aktivni na Instagramu, TikToku in sorodnih družbenih omrežjih, sledijo pa jim številni najstniki, ki v njih vidijo vzornike in jih skušajo posnemati. Nezanemarljivo vlogo imajo tudi oglasi, kjer se pogosto prikazuje idealni svet z lepimi in srečnimi ljudmi. »Gre za marketinške prijeme, katerih namen je čim večja prodaja potrošnih dobrin in storitev. Izobraževanje otrok o tem, kaj je oglas in s kakšnim namenom je ustvarjen, je ključen del ozaveščanja o medijski in spletni pismenosti,« pravijo pri Safe.si in dodajajo: »V digitalnem okolju, kjer algoritmi družabnih omrežij namenoma prikazujejo objave, ki so nam bolj všeč, se gibljejo najstniki, ki še nimajo dokončno izoblikovane osebnosti in iščejo svoje mesto v družbi, zato lahko hitro postanejo žrtev opisanih vplivov in posledično zmotnih predstav o sebi, svoji vrednosti ter svetu in življenju. Gledanje idealnih posnetkov jim znižuje samozavest, pokvari zdravo samopodobo, začnejo se sramovati lastnega telesa. To pa lahko vodi v resne psihične težave, prehranske motnje, obsedenost z zunanjim videzom, tudi različne vedenjske odvisnosti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Razstava Šubicu, nagrada Sitarju

Pretekli teden je bila v Galeriji Ivana Groharja odprta likovna razstava na temo Mrtva priroda. Groharjevo štipendijo za leto 2007 je prejel Iztok Sitar.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Anketa: Predstavili lokalne jedi

Potuj z jezikom je letošnja tema že 27. festivala Turizmu pomaga lastna glava. Na turističnih tržnicah v Kranju so gorenjski osnovnošolci v torek in četrtek predstavili tipične lokalne jedi v svojem n...

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Prepriča že sam okus

Ob zadnjih prehranskih aferah postaja še pomembneje, od kod izvira hrana, ki konča na naših krožnikih. Lokalno pridelana hrana je namreč najbolj kakovostna in varna.

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Forum trajnostnega razvoja

Družbe v skupini Elektro Gorenjska letos tretjič zapored organizirajo brezplačni posvet Forum o obnovljivih virih (OVE) in učinkoviti rabi energije (URE).

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Učinkovito nižanje stroškov

Model pogodbenega financiranja, kjer ukrepe za učinkovito rabo energije financira tretji partner, omogoča gospodarskim družbam in drugim institucijam prihranke pri energetskih stroških.

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

O toplotnih in fotonapetostnih sistemih

Pred dnevi je Drago Papler izdal knjigo Osnove uporabe solarnih toplotnih in fotonapetostnih sistemov, ki zajema vse vidike alternativne oskrbe z električno energijo s pomočjo neusahljivega in ek...