Preudarno plačevanje tudi v tujini
Če potujemo v sosednjo Hrvaško ali druge države, kjer valuta ni evro, velja nekaj pozornosti nameniti tudi plačevanju in dvigovanju gotovine z bančnimi karticami.
Kranj – V času poletnih dopustov in potovanj se večkrat srečamo tudi s tujimi valutami. Tako nas lahko ob dvigu hrvaških kun na bankomatu preseneti vprašanje, ali izbrati dvig gotovine s konverzijo ali brez nje.
Kot pojasnjujejo v Združenju bank Slovenije, bo v primeru, da izberemo dvig s konverzijo, pri preračunu v evre uporabljen tečaj lokalne banke, ki je lastnica bankomata. V drugem primeru pa bo preračun v evre izveden po tečajih mednarodnih kartičnih sistemov, ki so običajno ugodnejši kot tečaji lokalnih bank. »Zato imetnikom kartic svetujemo, da izberejo dvig v lokalni valuti brez konverzije,« pravijo pri Združenju bank Slovenije, kjer enako svetujejo tudi v primeru, da na prodajnem mestu, v trgovini ali gostinskem lokalu, ob plačevanju s POS-terminalom prav tako izberemo plačilo brez konverzije. Kot pravijo v NLB, izkušnje njihovih uporabnikov kažejo, da v primeru plačila oz. dviga s konverzijo lahko plačamo tudi do deset odstotkov več kot brez konverzije.
Pri dvigih na tujih bankomatih moramo biti pozorni tudi na morebitno dodatno zaračunane stroške enkratnih nadomestil za dvig gotovine oziroma pribitkov na menjalni tečaj, če se odločimo za valutno konverzijo. Oba stroška se lahko zaračunata le z izrecno privolitvijo, zato v Združenju svetujejo pozorno spremljanje sporočil na bankomatih.
Pred odhodom na dopust preverimo tudi veljavnost bančnih kartic, koristno pa je lahko, če s seboj vzamemo kartici obeh mednarodnih kartičnih sistemov, torej Mastercard in Visa. Razširjenost enega ali drugega sistema po svetu je namreč različna, prav tako nam dodatna kartica lahko pride prav v primeru izgube ali kraje.
V vsakem primeru pa velja s seboj na potovanje vzeti tudi nekaj malega gotovine. Če se pri tem odločimo za menjavo evrov v lokalno valuto, pa v združenju bank svetujejo, da se pozanimamo o veljavnih menjalnih tečajih. Navadno so tečaji mednarodnih kartičnih sistemov Mastercard in Visa ugodnejši od tečajev bank in menjalnic.