Pet reševanj s helikopterjem
V zadnjih dneh se je v gorah v težavah znašlo več planincev, ki so potrebovali pomoč gorskih reševalcev in helikopterski prevoz v dolino. Pomagali so tudi planinki, ki je zaradi navigacije zašla s poti.
Kranj – Včeraj so bili gorski reševalci že do poldneva dvakrat v akciji. Najprej je v smeri Milijarda v severni steni Rjavine padel plezalec in si poškodoval nogo in hrbtenico. S soplezalcem je plezal v navezi, do padca pa je prišlo zaradi odloma oprimka, so pojasnili na Policijski upravi (PU) Kranj. V drugem primeru pa si je pohodnica pri pohodu na Kanjavec na območju Bovca poškodovala roko. »Na snegu je zdrsnila na močno izpostavljenem območju. Če se ne bi ustavila na prvih dvajsetih metrih, bi lahko usodno zdrsela še nadaljnjih štiristo ali več metrov nižje proti Dolini Zadnjice,« je razložil Bojan Kos s PU Kranj. V obeh nesrečah je posredovala dežurna ekipa gorskih reševalcev z brniškega letališča s posadko policijskega helikopterja, s katerim so poškodovana planinca odpeljali v bolnišnico.
V sredo je dežurna ekipa za gorsko reševanje poletela pod Skuto, kjer sta pri bivaku obtičala francoska planinca. Enega od njiju je namreč obšla slabost. Aktivirani so bili tudi kamniški gorski reševalci. Oba planinca so s helikopterjem odpeljali v ljubljanski klinični center.
V torek je uprava za zaščito in reševanje poročala o treh reševalnih akcijah v gorah, vse so potekala popoldne. Pri sestopu z Jezerc si je planinka poškodovala nogo. Posredovali so bohinjski gorski reševalci in dežurna ekipa z Brnika, ki je planinko s policijskim helikopterjem prepeljala v jeseniško bolnišnico. Na Bornovi poti proti planini Prevala si je planinec poškodoval nogo. Gorski reševalci iz Tržiča so ga na kraju oskrbeli in z vozilom prepeljali v dolino, kjer so ga predali reševalcem. Okoli pol šestih popoldne pa je potekalo tudi helikoptersko reševanje na Planini za Migovcem, kjer se je izgubila planinka, ki so jo skupaj z njenim psom z vitlom dvignili v policijski helikopter in ju nepoškodovana prepeljali v dolino. »Planinka je s psom zašla s poti in se izgubila. Zavedla jo je navigacija na telefonu. Speljala jo je okoli tristo metrov stran od poti,« je pojasnil Kos.
Gorenjski policisti opozarjajo, naj planinci navigacijo uporabljajo zgolj kot pripomoček in ne kot primarno sredstvo za turo: »Osnova so markacije na planinskih poteh in druge predpisane označitve pohodnih tras ter priprava na pot.«