Prvi slovenski operater za digitalizacijo industrije
Pred kranjskim Iskratelom se je predstavilo njihovo avgusta lani ustanovljeno hčerinsko podjetje BeeIn, ki je prvi slovenski operater za digitalizacijo industrij.
Kranj – Podjetje BeeIn kot prvi operater za digitalizacijo industrij je januarja letos na javni dražbi Agencije za komunikacijska omrežja in storitve v Republiki Sloveniji pridobil licenco za radijske frekvence za zagotavljanje poslovno-kritičnih komunikacij med napravami (M2M) prek namenskih omrežij v 700 MHz radiofrekvenčnem pasu. Ciljno so usmerjeni v pospeševanje digitalizacije slovenske industrije, predvsem na področju energetike, logistike in pametnih tovarn. Frekvenčni pas, ki so ga pridobili, ni namenjen klasični uporabi, ki jo poznamo pri mobilnih omrežjih, ki ne omogočajo velikih hitrosti prenosa podatkov. Pri komunikaciji M2M, ki je v veliki meri del ustvarjanja interneta stvari (IoT), je namreč pomembna zanesljivost delovanja. Primer uporabe tovrstnega omrežja so števci za elektriko in plin, kjer je med drugim omogočeno daljinsko odčitavanje in spremljanje porabe v dejanskem času.
»Kot operater ne prodajamo SIM-kartic, temveč ponujamo digitalne rešitve za tri omenjene industrijske vertikale. V Sloveniji smo postavili prve pilotne primere, že v prihodnjem mesecu bomo svojo dejavnost širili na Hrvaško, kjer bomo prvi slovenski operater, ki se bo na njihovem ozemlju potegoval za frekvence. Usmeriti se želimo v digitalizacijo hrvaškega ladjedelstva,« je pojasnil generalni direktor podjetja BeeIn Damir Opsenica in dodal, da njihovo ime in logotip čebele odražata povezavo med harmonijo v naravi in visoko tehnologijo. »Naša vizija je digitalizacija industrije na klik, kar se moda trenutno sliši nemogoče, a verjamem, da Slovenija skupaj z našim podjetjem lahko dobi nekaj novega pri digitalni transformaciji,« je še dodal Opsenica.
Na dogodku so študenti Fakultete za elektrotehniko Jan Bevk, Tadej Boncelj in Klemen Cankar predstavili še projekt Uporaba IoT v čebelarstvu – Bee monitor. Rešitev obsega mobilno aplikacijo in elektronsko vezje, ki je nameščeno v čebelnjak in z obveščanjem čebelarja pomaga pri nadzorovanju dogajanja v njem.